online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Subverts...

Subvertising ne mi?
http://www.subvertising.org/ diyor ki “Subvertising is the Art of Cultural resistance. It is the “writing on the wall”, the sticker on the, lamppost, the corrected rewording of billboards , the spoof t-shirt ; but it is also the mass act of defiance of a street party. The key process involves redefining or even reclaiming our environment from the corporate beast.”

Bir bu “subvertising adamlarının” bir de Beşiktaş’ın tribün grubu Çarşı ahalisinin, şahane birer metin yazarı olacağını düşünüyorum. Bunların hepsini bir ajansa kapatmak lazım, kafa yapıları da uyuyor. Hani “Çarşı Herşeye Karşı” ya, bu subertising adamları da bir çok şeye karşı…. Bu davanın en yılmaz bekçilerinden biri de Adbusters.com. Bütün olay, reklam vaatlerinin, sloganlarının, aslında ne demek istediğini, neyi gizlediğini, neyi ulaşılmaz göstererek hayatımıza zorla sokmaya çalıştığını, reklamı hazırlayan bizleri utandırarak söylemek. Subvertising adamları, mesajlarını bizim aksimize direkt olarak hedef kitlelerine söyleyebilen adamlar aslında. Bir de sanırım araba üreticileri konusunda biraz hassaslar….

Bizim buralarda düzgün reklam fikrini kabul ettirmek zor iş diyorum ya, aslında başka eksikler de var, bu subvertising işlerini görünce aklıma geldi. Bizde grafitti de yok mesela… istisnalar kaideyi bozmaz tabii ama bizim sokaklarımızı süsleyen grafitti/yazılar “o şimdi asker”, “kara gözlü Neclam” ya da “neco, kerem, kamil, ismail” derinliğini genelde geçemiyor.
Neden acaba? Gerçi hakkını yememek lazım arasıra oldukça enteresan şeyler görüyorum orada burada. Mesela Babylon’nun sokağında “10 numara kübistim bacım” yazıyor, Emirgan’da bir sokakta “bize lüks” yazıyor, sonra “sakın geri dönmeler” var İstanbul’un dört bir yanında, bir ara siyah saçlı bir çocuk ve Star Wars Storm Trooper stencil’lar vardı. Ve “Nuri Alço”ları kim unutabilir ki. Açıkcası ben öyle çok grafitti sevmem ama bu yazıları çok beğeniyorum, enteresan geliyorlar. İnce dokundurmalarına bayılıyorum.
Gördükçe fotoğraflarını çekiyorum, yeterli çoğunluğa ulaştıklarında onlarla bir şeyler yapmanın planlarını yapıyorum.

Ahkamlar

Switch to our mobile site