online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Sigara içmek yassah kardeşim...

Duyduk duymadık demeyin yaklaşık 1 ay sonra (19 Temmuz, Belkıs’a selam ederim) Türkiye sınırları içinde halka açık hiç bir yerde sigara tüttürülemeyecek. Yani; gol yedim içime oturdu bir sigara yakayım sigarası, şu kıza hava olsun asi adam bakışımı sigara dumanının arkasından görsün sigarası, bir orta Türk kahvesi üzeri sindirim hızlandırıcı keyif sigarası, gece alemlere aktım bira içer dalgama bakarım sigarası falan hepsi yassah.Bu konu hakkındaki görüşlerimi daha önce sizinle paylaşmıştım ama konuşmayı sevdiğimden tekrar irdelemek istiyorum konuyu. Sigarasız yapamayan tiryakilerden olmasam da arasıra içilen sigaranın, hele ki bira ya da kahve ile içilen sigaranın hastasıyım. Biliyorum hem kendime hem de etrafımdakilere büyük kötülük yapıyorum. Zaten yaktığım sigaraların 10’undan 6-7’sini tadından madından rahatsız olup söndürürüm. Bir vakit bırakacağım; bir daha ağzıma sürmemek üzere. Ayrıca ben kendi sigaram konusunda bile böyle sik sik ederken başkasının sigara dumanını solumaktan da çok rahatsızım. Amma velakin sigara içen insanların da bir özgürlükleri olduğunu düşünüyorum. Bu adamlar bira üstü bir sigara tüttürmek istiyorlar diye neden terrörist muamelesi görsünler? Belli başlı yerlerde sigara içilebilmesi taraftarıyım. İsteyen gelir isteyen gelmez. En azından lokanta ve barların sigara içilebilen yerleri olmalı. Ya da sigara içmeyi ot içmek gibi tü kaka bir şey yapın, toptan yasaklayın satışını, biz de rahat edelim siz de. 19’undan sonra gazetelerin 3. sayfaları sigara yüzünden öldürülen vatandaşların haberleri ile dolacak. Düşünsenize kırahathanenin tekinde okeye 4. arayan adama sigaranı söndür diyen birinin akibeti ne olur? Ya da kendi sahasında 25. dakikada 4. golü yemiş olmanın stressi ile sigarasını yakan taraftarı uyarmak ne kadar sağlıklı bir karar olur?

Mesela Kanada’nın Peterborough(üniversite şehrim) kazasında, The Only Cafe diye bir yer var. Biz çok giderdik, sahibi hipi bir adam. Büyük suratsızdır, bütün çalışanları da öyle. Suratsız cafe sahibi sigara yasağı konusunda çok enteresan bir duruşa sahipti. Amca “ben sigara içiyorum, çalışanlarımın hepsi sigara içiyor, ben ot da içiyorum, çalışanlarım da içiyor. Eğer duman istemiyorsanız gelmeyin kardeşim buraya” diyor ve cafede sigara yasağını sallamıyordu. Tahmin edersinizki durmadan ceza ödüyordu, bu nedenle cafe girişine bir cam fanus, üzerine de “help us fight the law” tadında bir kağıt koymuş, bizden ceza ve avukat paralarına yardım etmemizi istiyordu. Müşterileri de genelde kafası bir dünya dolaşan hipi, sanatçı ve öğrenci tayfası olduğundan ve cafenin sigara içilebilen tek mekan olmasından dolayı müdavim, hatta çalışan kıvamına gelmiş insanlar sayesinde, baya para toplayabiliyor ve cafeyi açık tutabiliyordu. Ben de Türkiye’de böyle insanlar istiyorum, sadece sigara yasağına karşı değil genel olarak bu kafa yapısında insanlar lazım bize.

Neyse çok konuştum, şimdi haftanın anlam ve önemine atıfta bulunan bir kaç işi görelim;
(Sevgili Azra taaa Paris’ten “görünce aklıma sen geldin, al blog’una koyarsın” diyerekten forward etti bunları, bana değil ona teşekkür edin.)

Ahkamlar

Switch to our mobile site