online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Money for nothing chicks for free

Diyorum ya insan, yaşadığı içine doğduğu aile, arkadaş ortamı, şehir, ülke izin verdiği ölçüde “yaratıcı” olabiliyor. İçinizden ya da bağırarak; “saçmalama x var, y var, hatta z var. Ne kadar dandik yerlerden çıkmışlar ve ne kadar iyi işler yapıyorlar” dediğinizi duyar gibiyim ama istisnalar kayideyi bozmuyor ne yazık ki. Doğru bin tane insan var, yobazlığın, geri kafalığın, baskının göbeğinde ya da estetiğin değer yargıları sıralamasında sonlarda olduğu yerlerde doğup kendilerini bir şekilde düzlüğe çıkartabilmiş, kendilerini bir şekilde üretecebilecekleri bir yerlere kaçırabilmiş. Ama bu insanların bir çoğunun doğdukları yerlerde yaşamıyor olmaları, en azından oralarda üretmiyor olması da tesadüf olamaz. Onların yaratıcı olacakları, yaratasıları varmış. Baskıyı maskıyı iplememiş kendi kafalarının dikine gitmişler.

İnsan etrafından köstek yerine destek gördüğünde daha bir şevk ile çalışıyor. Etrafında ona benzer insanlar olunca, brain storm denilen şeyi yapıyor, öğreniyor, öğretiyor, ilham alışverişinde bulunuyor. Büyüyor. (Brain storm dedim aklıma geldi; duyduğum en komik laflardan biri, brain storming’e çağrılan, RPM Kreatif Direktörü Paul McMillan tarafından sarf edilmiş “It’s my they are storming it”)

Türkiye bu konuda bir çok ülkenin ilerisinde yanlış anlaşılmasın, “Türkiye’de baskı var ben üretemiyorum” diyeni insanlar değil odunla ben döverim. İstediğimiz rahatlık ve teşvik standartlarında değiliz, doğrudur ama yavaş yavaş da olsa ilerliyoruz. Keşke çok daha iyi olabilsek. Bizde “provakatif olma, etliye sütlüye dokunma ne yaratırsan yarat” mottosu işliyor biraz.

Mesela aşağıda gördüklerinizi Türk Lira’sı ile yapmanın cezası hapis. Futbolla ilgilenenler bilir; Şota diye bir adam vardı. Bir talk show’da bozuk parayı ayağında sektirip futbol hünerini göstermeye kalktı adama dava açtı işgüzar savcılar. Türk bayrağından boxer yapıp satmaya çalışsanız, yine cezası var. Enteresan bir ülke bizimkisi.

Bu şahane şeyleri de Scott Cambell isimli bir dövme sanatçısı yapmış. Kendisine ve işlerine şuradan ulaşabilirsiniz. Amca dövme yapmaya başlamadan enstalasyonlar yapıyormuş. O zamanlardan kalma bir iş olsa gerek bu aşağıdakiler….

Ahkamlar

Switch to our mobile site