online pharmacy usa

     
  Subscribe to Adamlar Yapıyor by Email  |   Subscribe in a reader

THY goes digital…

Öncelikle konkur denilen meretten haberdar olmayanları aydınlatmak amacı ile, Konkur101 dersimizi gözden geçirelim.
Konkur, reklam sektörü havalı bir meret olduğundan, ihalenin havalı söylenişidir. Bir müşteri yeni bir reklam ajansı aradığında, bunu çalışmak istediği belli başlı ajanslara haber eder. Der ki “ey reklam ajansı sana 3-4 hafta veriyorum, uçur beni”. Ajanslar bütün işi gücü bırakıp müşterinin verdiği brief doğrultusunda deli gibi çalışır. Stratejistler ve kreatifler bu bir aylık süreçte uyumaz, yemez içmez, çalışır. Aslında ben severim konkur sürecini. Stres altında daha verimli çalışıyorum. İşin fena tarafı gün gelip sunum yapıldığında işi alamamak. Çok büyük bir yıkım. İki kere bu yıkımı yaşadım, ajans içinde çok fena bir sessizlik oluyor. Etrafta bisiklete binip, bağırıp çağıran insan sayısında çok keskin bir düşüş yaşanıyor. Komün halinde mutsuz reklamcılar çekilmez insanlar oluyorlar, haberiniz olsun. Konkur kaybetmiş reklamcıya yaklaşmayın, fındık fıstık atmayın.

Neyse bu kadar lafı çok enteresan bir konkur brief’ini sizinle paylaşmak için ettim. Ben de bu haberi 41? 29! isimli web ajansın blog’undan öğrendim. Kısaca anlatacağım, daha ayrıntılı öğrenmek isteyenler gidip yerinden okuyabilirler.

Olay şöyle gerçekleşmiş, THY dijital işlerini hallettirmek için bir ajans arayışına girince, “ajansları bir sınava tabi tutayım” demiş olacak ki, küçük çapta bir yarışma yaratmış. Brief’i bir google.mail adresinin içine yerleştirmiş, şifresini ve kullanıcı adını da internetin çeşitli websitelerine yerleştirmiş. Tek tek Slideshare, Twitter, Tumblr, Blogspot ve Friendfeed gibi sitelerden bulunan ipuçları ile bu şifrelere ulaşılmış.

Baya yaratıcı bir konkur brief’i. Kendilerini kutluyorum. Giren ajanslara iyi şanslar diliyorum. Gazanız mübarek olsun.

Leave a Reply

Switch to our desktop site