online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Mugabe mi yaman? TBWA mi yaman?

Yine kısaca anlatacağım konuyu, isteyen tam olarak şuraya tıklayarak konunun en ince detayına kadar anlatıldığı websiteye gidebilir, okuyabilir, öğrenebilir.

Durum şu; biliyorsunuz Zimbabve’de 20 seneye yakın zamandır Robert Mugabe isimli şahıs hüküm sürmekte. Abimiz, önce kahramanlıklarıyla başa geçmiş sonra çalmış çırpmış, tozu toprağa karıştırmış. Bir ara homoseksüllere sarmış, sonra beyazlara, ardından yetmemiş kendi keline sürecek merhemi varmış gibi Kongo iç savaşına salça olmuş. Ben de okuduklarımın yalancısıyım. Neyse Mugabe her türlü muhalefeti; hem muhalefet liderlerini hem de muhalif medyayı bertaraf etmenin bir yolunu bulmuş. Detaylara gerek yok ama son bombası kağıt ithalatına bindirdiği %55 lüks vergisi olmuş. Bu vergi ile birlikte sıradan bir Zimbabvelinin gazete satın alabilmesi, dolayısıyla etrafta olan bitenden haberdar olabilmesi bir hayal olmuş. Saman altından sansür diyoruz buna.

Neyse durumlar böyleyken The Zimbabwean Newspaper ve halkın yardımına kim yetişmiş dersiniz? Tabiki bir reklam ajansı; TBWA Güney Afrika. Bakmışlar ülkedeki bütün problemleri en iyi yansıtan şey trilyon dolarlık banknot ve yaşanılan hiperenflasyon ve aba altından gösterilen sopalar sayesinde bir banknot bir gazete sayfasından daha ucuz. Gazeteyi ve gazeteyi tanıtıcı flyer’ları banknotların üzerine basmışlar. Hatta banknotları üst üste dizerek bilboard bile yapmışlar.

Sonradan edit: Bu da Cannes almış, neye dokunsam altına dönüyor… Piyango bileti almayı planlıyorum. Ya da bu benim kendi hüsnü kuruntum. İşler önüme Cannes aldıkları için çıkıyor da olabilirler. Ama sanırım ben bu işte benim de parmağım olduğunu öneren teoriyi daha çok beğendim. O yolda ilerleyeceğim

Ahkamlar

Switch to our mobile site