online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Kaç kaç kaç Emo'lar geliyor.

Ben şahane bir okulun enfes bir bölümünde okudum. Sol ağırlıklı ideolojiye sahip profesörler, şahane şeyler anlattılar. Dünyanın nasıl çalıştığına, insanların para pul dışında farklı değer yargılarına sahip olması gerektiğine dair kitaplar okuttular. Mesela Niccolò Machiavelli‘nin “Prens” (Il Principe) isimli kitabını okuttular. Kitap, en basit açıklamasıyla, bir İtalyan prensin halkını nasıl yönetmesi gerektiğini anlatıyor. “Kendini sevdirmeli ve saydırmalısın” diyor “ama aynı zamanda senden korkmalılar” diye ekliyor.
Ardından gavur ellerde “fear mongering/scare mongering” diye geçen bir kavramdan bahsettiler. Bu kavram sayesinde insanlar nasıl kontrol altında tutuluru, günümüzden örneklerle anlattılar. Aslında çok basit bir kavram; insan, korkunca, fazla bilgisi olmadığı bir şey tarafından tehdit edilince, harekete geçirmesi ya da laf geçirmesi oldukça basit bir yaratığa dönüşüyor.

Profesörlerim bu kavramlara örnek olarak Soğuk Savaşı , Afkanistan ve Irak’ta yaşananları, 11 Eylül’ü ve bu dönemlerde yapılan reklamları, haber programlarını, gazetelerden makaleleri, popüler kültürün yarattıklarını gösterdiler. Ben de “bizim oralarda da var, sevgili hocam” dedim. “Ama sizin kadar geliştiremedik biz daha bu olayları, kendi yağımızda kavruluyoruz” diye de ekledim. Ben bu konuşmaları yaparken , “Satanizim” muhabetleri ile çalkalıyordu güzide medyamız ülkeyi. Her siyah giyeni, arabesk dışı bir müzik dinleyeni Satanist yerine koyup, sokaklarda coplayan bir polis örgütüne sahiptik. Sokaktaki insan da bu çocukların yüzlerine tükürüyordu. Neden mi? Çünkü konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanlar tarafından kamuoyunda geniş çaplı bir fear mongering çalışması yapılıyordu. “Ülke elden gidiyor, örflerimiz, adetlerimiz nerede? Gençler kedi kesip, bakire boğazlıyorlar” feryatları arasında abuk sabuk şeyler dönüyordu.

Artık her Türk, Cumhurbaşkanı, Genel Kurmay Başkanı, Teknik Direktör ve Sismolog olduğu gibi bir de Satanizm uzmanı olduğu için bu konuda korkulacak bir şey kalmadı. Siyah giyen gençler, yaşken fark edildi, iyice eğrildi ve artık bu çıbanın başı ezildi.

Lakin artık yeni bir atraksiyonumuz var şu hayatta; Emo’lar. Dalga geçer gibi bir durum bu da. “İki tane 13-14 yaşlarında kız evden kaçtı, üstüne üslük abuk sabuk kıyafetler giyiyorlar o zaman bunlar kesin “bir şeydir” çok renkli kıyafetleri var Satanist olamazlar o zaman kesin Emo’cu bunlar.”Emo’cu” nedemekse? Bunun üzerinden yine pörtledi bu muhabet. Dünyanın her yerinde Emo denilen insanlarla dalga geçilirken bizde, yine “çocuklarınızı bu akımdan koruyun uuuuuuu” sesleri yükselmeye başladı. Bir de kızları görseniz Emo’lukla alakaları yok. “Kendi dilleri” varmış Emo’ların, öyle diyor gazeteler. O kendi dilleri var dediğiniz dil sakın 13 -14 yaşında Etiler’den Bağcılar’a kadar her sınıftan, her yaştan ve her cinsten gencin kullandığı bir dil olmasın sakın? Siz dünyadan bihaber olmayın sakın? Mesela “Büşra Yoq” Emocaymış diyor Hürriyet. Sakın “Büşra Yok” yani online değil demek olmasın o? Emo dediğin “Annem gece saat 11’den geç sokakta kalmama izin vermiyor, kaykay yapamıyorum. Başkaldıracağım dayanamıyorum. Adaletin bu mu dünya?” tadında serzeniş sahibi ergenlere denir. 18-19 yaşında da geçer.

(Duydun mu Ece? 18-19 diyorum. 24 biraz geç!!)

http://www.youtube.com/get_player

Neyse alakasız oldu ama dün konusu geçti sinir oldum. Bir yerlerde bir şeylerden korkmaya ihtiyacı olan birileri olsa gerek, yoksa niye durmadan bir korkutulmadır gidiyor bu ülkede. Çocuğunuz “bir şey” olacak diye niye korkutuluyor bu insanlar?

El oğlu Emo’ları hedef kitle olarak kabul etmiş, onlara yönelik reklam yapıyor. Espiriler şakalar yapıyor, dalgasını geçiyor. Biz yakında başlarız taşlamaya sokakta gördüklerimizi. Farklı olmak zor bu memlekette.

http://www.youtube.com/get_player

http://www.youtube.com/get_player

Ahkamlar

Switch to our mobile site