online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Görünmez maymun vs. Peta


Müşteri dediğin organizma, özellikle de dallanmış budaklanmış global bir müşteri ise, şu hayatta en çok reklam kampanyasındaki bir ayrıntının bir takım kişileri işgillendirmesinden korkar.
“Aman kaybedenler demeyelim, kazanamayanlar diyelim, aman beyaz kedi sahiplerini kızdırmayalım, aman yaşlı demeyelim yaşı geçkin diyelim…” örnekleri çoğaltabilirim…
Yukarıda yazdıklarımın espiri olduğunu düşünenleri reklam ajanslarına davet ediyorum. Aklınıza gelmeyecek şeylere, kelimelere, görsellere takılır müşteri. “Ya saçmalama kim takılır bunlara” da diyemezsin ya takılırlarsa..? Takılır da markayı boykot ederlerse.?! O zaman şapa oturduğumuzun resmidir.  Bundan mütevellit ince eleyip sık dokur etliye sütlüye karışmayan işler yaparsın. Ama diğer bütün “sanat!!” dallarında olduğu gibi insanları provoke etmeyen, şaşırtmayan işler yapmanın ne bana, ne sana, ne de müşteriye (onlar farkında olmasalar da) bir faydası yoktur bence.
Dogde’un başına korktuğu gelmiş. Peta bir reklamlarında kullandıkları maymun yüzünden çığırtkanlık yapmış. Boykot etmiş, yayından kaldırsın diye üstelemiş.  Fakat Wieden + Kennedy, bence dahiyane bir fikirle, bütün eleştirilere cevabını verdiği, talep edilenleri yerine getirdiği gibi bence çok ince, kinaye dolu bir tokat da patlatmış Peta ve çığırtkanlığına.
Peta ve yaptıklarına olabildiğine saygı duyuyor ve destekliyorum amma velakin burada biraz fazla ağlak bir harekette bulunduklarını düşünüyorum. Ben bu reklam filminde hayvan haklarına hiç bir tecavüz görmüyorum. Yanlışsam “yanlışsın” dersiniz, sözümü geri alırım.
Bu arda reklam komik ya da başarılı hiç değil yanlış anlaşılmasın. Ama ajansın Peta’ya dolaylı yoldan yaptığı göndermeye ve Dogde’un kampanyanın arkasında durmasına şapka çıkartıyorum.


PS: Post’umu yayınladıktan sonra biraz daha düşündüm sanırım Peta’nın çığırtkanlığının asıl sebebi reklamın konusu değil, oyuncu maymunun rol kesebilmek için geçtiği/geçirildiği eğitim süreci.

Maymunlu:


Maymunsuz:Ahkamlar

Switch to our mobile site