online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Ahkam Kesilmiş

Lastik Papuç ve Ramazan

Papuçsevenlerden misiniz? Eğer sevenlerdenseniz Kuledibi’ndeki Lastik Papuç‘a mutlaka uğrayın derim.
Türkiye’de çok fazla göremediğimiz modellerde Nike’lar, Adidas’lar, New Balance’lar sıra sıra dizili. Bir çok papuçseverin bir süre önce keşfetmiş olduğu bu mağaza, son zamanlarda bir sosyal medya reklam kampanyası atağına kalkmış durumda. Bilmeyenler bilsin, duymayanlar duysun, önceden bilenler bir daha hatırlasın diye. Facebook‘ta Twitter‘da bir bağırış çağırış içindeler. İyi de yönetiyorlar sayfalarını. Hatta thumblr sayfaları bile var. Bilmem bir sosyal medya ajansı ile çalışıyorlar mı? Bu sayfaların dışında bir de Vimeo account‘ları var. “Adventures of Ramazan Bıyıksız” adında bir dizi reklam filmi yayınlamaya başladılar. İyi prodüksiyon, iyi konu. Daha önce de bahsettiğim TVC yerine uzun dizi film formatında reklam kampanyası yapıp internette yayma kafalarına bir çok büyük markadan önce uyanmışlar. Taktire şayan! Olayın geri dönüşü ne kadar oldu araştırmak, sorup soruşturmak lazım (belki okurlar kendileri bilgilendirirler bizi). Ama bilen duyan takip edenlerin gözünde “Street Credit”lerinin artmış olduğu kesin. 
Stratejik planlama adına başarılı bir kampanya olduğunu düşünüyorum. Herşey iyi güzel de bu filmlerin barındırdığı lumpenlik ve onun yüceltilmesi konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum. Parmağımı da atamıyorum bu can alıcı konuya. Havada kaldı parmağım basamıyorum. Yorum yapmak da istiyorum ama sanırım sınırlı edebi yeteneğim yetmiyor anlatmaya düşüncelerimi.
İlk bölümde Ramaza’nın Lastik Papuç’un sahipleri tarafından kazıklanmasını inanılmaz bulmuştum. Nasıl böyle bir reklam yapabildiklerine inanamadım. Bildiğin adamın cehaletinden yayarlanıp üzerinden kar ettiler. Birinci bölümden itibaren Ramazan’a bildiğin yukardan bakma, aşağılama ve küçük görme durumu hakim. Sonra Sinan Güler’li bir ünlü kullanımı yaptılar (arkadaşları herhalde), akabinde Ramazan ezilen, mahsun adam formatından çıktı lumpen zekası ile hırsızlık, sweat shop işletmeciliğine vs. soyundu. Hatta 3. bölümde “White men can’t jump” kafalarında çocukların ayaklarından papuçlarını bile aldı. Serinin nasıl sona ereceğine istinaden şu an karışık duygular beslediğim bu kampanya konusunda ahkam keseceğim. Sizden de beklerim yorumlarınızı, tepkilerinizi. 
İzleyelim;

Comments

Ahkamlar

Switch to our mobile site