online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Reklama karşı sivil itaatsizlik

| 12 . 04 . 2011

IAM_1Daryllpierce_1
Çok beğendim, ne kadar reklamcı da olsam(gerçi artık reklamcı sayılır mıyım bilmiyorum, geçenlerde “artık reklamcı değilsin” dedi patronum. Bu konu üzerinde düşünmem lazım) bu işe bayıldım. Hem reklamın kaynağı olup hem de rahatsız olabiliyorum reklam kavramından. Benim olayım sanırım sınırlar içinde yarartıcı olabilenlere karşı olan ilgim. Gördüğünüz her reklam filminin, her ilanın, her radyo spotunun ve her facebook oyununun ne kadar büyük sınırlamalarla yapıldığını bilemezsiniz. Belli rekler, belli şablonlar, belli kelimeler… Sınırlı bütçeler, traşlanan fikirler… Ayrıca bu işleri çıkartan ekibin de aslında “sanatçı kafası”ndan törpülene törpülene bu hale geldiğini bunun da oldukça sancılı bir durum olduğunu hatırlatmak isterim.

Neyse Madrid’de bir grup sanatçının reklama, daha doğrusu umumi mahalin reklamlarla işkaline karşı duruşları çok hoşuma gitti. Kısaca anlatmak gerekirse, gece gelip belli bir bölgeyi reklam istilasından kurtarmışlar. Her şehrin sanatçısı yoğurdu farklı şekilde yemiş. biri kendi fikrini anlatan siyah beyaz posterlerle kamufle etmiş reklamları, diğeri grafiti ile ya da kağıtlarla modifiye etmiş işleri. Konuya tepkilerini koymuşlar. Taktir ediyorum. Public Ad Campaign isimli bir oluşumun Street Ad Take Over isimli bir projesi bu. Toronto, New York ve Madrid‘de becermişler bu işler. Belki bir gün bizim buralara da gelirler. 

Yaptıkları işe neden olarak bir şehir ve şehri mesken tutanların arasında organik bir iletişim olması gerektiği ve outdoor reklamların bu organik bağı/iletişimi yapay bir hale soktuğu gerçeği. Ayrıca reklamların ortak kullanım alanlarımızı da bu yapay halleri ile tek düze bir görünüme ve dokuya büründürüyor olmasına tepkililer. Haksız bulmuyorum adamları. Adamlar haklı beyler!

Bir gidip bakın derim.

Ahkamlar

Switch to our mobile site