online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

2 Ahkam Kesilmiş

Ah o Loca'da ben de olsaydım

http://www.youtube.com/get_player
Sanırım bir aya yakın zaman oldu bu kelimelerin kifayetsiz kaldığı işi televizyonda göreli. O zamandan beri etrafta deli danalar gibi aranıyorum. Bu işi sizlerle paylaşabilmek, yaratıcı ekibe, reklam verenine, prodüksiyon ekibine ve oyuncularına “hangi kafalardasınız siz?” diye sorabilmek için. Tam “ıskaladık” diyerekten ümidi kesmiştim ki Zeynep yetişti “aaa bizde videosu vardır ben sana gönderirim” dedi.

Aslında “size çok laflar hazırlamıştım”, ama tekrar seyredince fark ettim ki ne desem duygu ve düşüncelerimi etkin bir şekilde anlatamayacağım. Edebi kabiliyetim yetersiz kalacak. Bu eserin bayağılığı, avamlığı ve adiliği karşında ne dense az. Hadi Gül Yapı idarecilerini geçtim. Seviye belli. Adamların işi bu değil.
Kağıt üzerinde kalifiye elemanlardan kurulu olması beklenen reklam ajansı sana sesleniyorum. Ey kreatif direktör; hiç mi okumadın arkadaşım sen bu senaryoyu? Hiç mi story board’lara göz atmadın. Hiç mi cast’ların giyeceği kıyafetlere bakmadın. Sana anlatmadılar mı nasıl bir şey olacağını bu filmin? Hadi anlattılar diyelim. Gerçekten beğendin mi? Gerçekten müşterinizin marka değerini yükselteceğini mi düşündün bu kampanyanın? İnandın mı kreatif ekibinin çıkarttığı bu işe, imzanı atar mısın altına? Demedin mi “iyi güzel çok güzel senaryo yazmışsınız da çocuklar bu at sikinde kelebek gibi olur” diye. Çocukların sorarsa “anne/baba bunu sen mi” çektin diye, söyler misin sizin işiniz olduğunu?

İşin acıklı tarafı geri dönüş olarak başarılı bir kampanya olmuş olması ihtimali de var bunun. Yani biri çıkıp “arkadaşım sen ne diyorsun evlerin hepsi 3 günde satıldı. Hangi şarkıyı söylüyorsun sen? Biz sanatçı mıyız? Sanat yapmıyoruz, ev satıyıoruz” diyebilir. Doğrudur reklamın asli görevi satıştır ama bu kadar da seviyenin düşmemesi gerek diye. Günün sonunda eve gittiğinde bunu ben yaptım diye övünebilmeli insan.

Ayıp. Bu iş için nasıl bir para götürdünüz kim bilir, utanmadınız mı müşteriye ilk defa gösterdiğinizde? Düzgün bir metin ve iyi bir prodüksiyona sahip olsa, filmin alt metninin ne kadar büyük bir ayrımcılık yaptığından, sınıf ayrımının dibine vurduğundan falan bahsedeceğim de edemiyorum. Ciddiye almadığımdan. Okul müsameresi kıvamında olduğundan altında bu kadar ciddi şeyler aramıyorum. Nitekim bu işin yaratıcılarının aklı yetmez o kadar derin düşünmeye, alt metine bir şeyler sokuşturmaya. Yanlışlıkla olmuştur, kendileri de fark etmemiştir diye düşünüyorum ve üzülüyorum.

O kadar kötü ki komik bile olamamış iş. Asıl prodüksiyon ekbine acıyorum. Gizem’den biliyorum onların durumu daha acıklı ne gelirse onu çekmek zorundalar. Bir yığın yetenekli insanın hayatı zindan oluyor. 10 gün sabah akşam çalış, sonunda ne yaptım diye baktığında Loca İstanbul filmi çektiğini gör. Çok fena.

Comments

  1. ekin

    burda da video görünmüyor. acaba sorun bende mi.

    • eren

      Düzeltiyorum, blogger’dan transfer sırasında bazı post’lar patladı. Bir süre kusura bakmayacaksınız artık. Gördüklerini de haber verirsen hemen düzeltirim.

Ahkamlar

Switch to our mobile site