online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3 Ahkam Kesilmiş

Üniversite reklamları hakkında...

 

Ben okuldayken bilmem kaç yıllık okul tarihinde ilk defa billboard’a reklam verildi diye büyük olay olmuştu kampüste. Biznıs okuyan öğrenciler “ne var, öğrenci çekmek için okulun para kazanması ve daha iyi eğitim için reklam önemli” diyordu. Diğerlerimiz ise “iyi bir okulun reklam vermeye ihtiyacı olmaz, iyi okul kendini satmaya uğraşmaz. Öğrenciler kapısında sıraya girer zaten” diyorduk. İşin sonu billboard’un bir gece ansızın bir kaç kendini bilmez tarafından edepsiz yazılarla tahrip edilmesi ile bitti. Yönetim reklam kampanyasını durdurdu, olay tatlıya bağlandı.

Bunu neden mi anlattım, an itibari ile  ülkede üniversite seçim rüzgarı esiyor. Beni çok etkilemiyor hali ile ama yaşı gelmiş veletlerin heyecan doruktadır. Beni ilgilendiren bölüm bu dönemde etrafta gördüğüm reklamlar. Hepsi tek tek felaket. Hepsi ufak kelime oyunları tutturmuş gidiyo. “Bilgi’li olun, Şehir’li olmak nefistir, Sende Işık var, Zirve’de buluşalım, Doğuş’la yeniden doğuş, Kültür’lü olmak çok rererö, Ufuk’da kara gözüktü” ve niceleri…

Çikolatalı gofret için reklam neyse ufak özel üniversiteler için de aynı şey. Üniversite mezunu işsiz üretme sektöründe  diğerlerinin arasından sıyrılmak istiyorsanız reklam vermek lazım. Ülkede içi boş onlarca dandik üniversite, binlerce kalifiye olamadan üniversite mezunu olan adam salıyor piyasaya. Haklı adamlar.

Ama unutuyorlar reklam ürünü olduğu gibi göstermek üzerine bir sanat değildir. Reklam malı olduğundan iyi göstermek, satabilmek için yapılır. Benim etrafta gördüğüm işler, boktan üniversiteleri olduklarından bile kötü gösteriyor. Reklamların seviyesi adeta alacağınız eğitimin bir yansıması.

Bilgi ve Işık benim için büyük hayal kırıklığı diğerlerinde seviye zaten belli. Diğerlerinden ”Hayat üniversiteye başladığın yerde başlar” gibi sloganlar duyunca yadırgamıyorum. Ama Bilgi’nin tanıtım filmi en fena, kendi öğrencilerine çektirseler ve revizyonları kıssalar eminim 100 kat daha iyi iş çıkardı. Sanırım porno skandalı! sonrası edepli okul imajı çizip çok risk almama uğraşındalar.
Işık’ın 235802058 trilyar harcayarak şehri donattığı işler ise Cyclops temalı Ray Ban reklamı olsa iyi fikir. Aynı kapmanyanın filmi ise prodüksiyon konusunda sınıfı geçse de içerik olarak fena bence. Basmışlar parayı prodüksiyon kalitesi yüksek bir iş olmuş, ama olmamış. Yani ışık yok ama para var.

 

 

Comments

 1. Bilgi Sinema mezunu biri olarak açıkçası utandım.
  Bir üniversitenin reklama ihtiyacı olmaması gerekir, esas olan akademideki saygınlığıdır, bu da para verip tv’ye reklam vererek olmaz diyesi geliyor insanın. Öte yandan vakıf üniversiteleri akademik değer taşımanın yanı sıra kar amacı güden (ideal olarak bu karı eğitim ve kampüs imkanlarını arttırmaya yönelik hareket eden) birer şirketler ve böyle bakıldığında bu rekabet ortamında reklama ihtiyaç duydukları ve yaptıkları için onları suçlayacak değiliz. Cool’luklarından ödün verip kendilerini tanıtmak zorundalar. Ama bu nedir? Açıkçası ben şu anda reklam-sinema tv gibi yaratıcı bölümlere başvuracak bir aday olsaydım, Bilgi bu alanda Türkiye’deki en iyi okullardan biri olmasına rağmen bu reklamdan sonra beni kaybetmişti.

  Gelin bir de London Film School reklam filminde ne yapmış bir bakalım:
  http://www.youtube.com/watch?v=IfU84bmG43Y

 2. melinedo

  @gizem evet universite reklami dedigin boyle olurmus gercekten 🙂

 3. günlerdir ben de söyleniyordum, nihayet benim gibi düşünen biri oturmuş yazmış konuyu :))) eline sağlık, umarım konunun muhatabı yaşta kişilere mümkün olduğunca ulaşır bu yazı!

Ahkamlar

Switch to our mobile site