online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

4 Ahkam Kesilmiş

Bir Paçavra Olarak İstanbul

Bir ülkenin reklamını en iyi şehirleri yapar. Düşünün marka olabilmiş bir çok şehir ülkelerinin önüne geçmiştir. İstanbul da Türkiye için böyle. Ama bu coğrafyanın hiç bir potansiyelini kullanamadığımız gibi İstanbul’un da para basması dışında değerini bilmiyoruz. İstanbul bizim en hor kullandığımız, en paçavra muamelesi yaptığımız değerimiz. Bir Türkiye gerçeği olan ülke topraklarında insan yapımı olan her şeyin en ucuz ve en çirkin şekilde yapıldığını özellikle her yurtdışı şeyehati dönüşü havaalanından eve dönerken üzülerek tekrar fark ediyorum. İstanbul’da çok eski binalar ya da sokaklar dışında her şey çok ama çok çirkin. Sadece gece kondulardan bahsetmiyorum, milyar dolarlar harcanarak dikilen gökdelenleri bir gözünüzün önüne getirin. Hepsi vasatın altında. Ben bu kadar para harcanarak yapılan bu binaların neden estetik kaygılarla yapılmadığını da anlamakta zorluk çekiyorum. Açıkcası gökdelen dikecek param olsa, herhangi bir bina değil İstanbul’un Empire State Building’i olacak bir bina dikmiş olmak, İstanbul’un modern ikonu olabilmek isterdim…

İstanbul’u ben hep annemden babamdan “eskiden…” cümleleriyle başlayan hikayelerle dinledim. Eskiden babam Burgaz’da dalıp yengeç çıkartırmış mesela, ben Boğaz’da şimdiye kadar iki kere yüzdüm. Deniz kirli olmasa İstanbul ne kadar farklı bir yer olabilirmiş, sadece hayal edebiliyorum.

Ama İstanbul’un AVM ve gökdelensiz halini hatırlayabiliyorum. Çarpık kentleşmesiz halini de hayal meyal hatırlıyorum. İşte Ekümenpolis bu hızlı, plansız kentleşmenin belgeseli. Sadece fragmanını seyredebildim daha. Zaten mesele de, yapımcılarının yardım istediği konu da bu. Daha fazla insana ulaşabilmek, biraz da olsa meselenin ehemiyetini biz İstanbullulara anlatabilmek. Elini cebine atabilen maddi atamayan manevi destek olmalı bu projeye. En azından sınırlı gösterimde izlemeli, biraz uyanmalı, anlamalı etrafında olup bitenleri. İnsanın radarlarının açık olması önemli. Çünkü belgeselin hepsini seyrettiğimizde daha iyi anlayacağız ama bu iş sadece İstanbul’un güzel gözükmesi tahrip edilmesinden ibaret değil, İstanbul’un bir rant kapısına dönüştürülmesi ve bu ranta ulaşmak için sakinlerinin ve şehrin kurban edilmesi önemli mevzular.

Fragmanı aşağıda seyredebilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya, projeye maddi destek olmak için buraya 

Comments

  1. u4

    tesekkurler paylastigin icin videoyu. ters goc bir sekilde tesvik edilmeli, planlamadan medet bulamayiz artik gibi gozukuyor..

  2. olur olmaz kullanıyor, kullanıldığında önemsemeyip farkında olmadan kabul ediyoruz ama “ekümen” lafına dikkat.

Ahkamlar

Switch to our mobile site