online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

5 Ahkam Kesilmiş

3 reklam; 1 doğru 2 fecaat

Bu post’umuzda 3 farklı reklam filmi göreceğiz en iyisinden en kötüsüne (bence) sıraladım.
Konu hakkında düşündüklerinizi gerçekten über emrak ediyorum.

İlk olarak Vodafone’nun “Hesabını Bilen Tarife” için çektiği reklamı ele alacağım. Zaten başlı başına iyi bir hareket olan “limiti geçince haber veriyoruz ama biz haber verene kadar 10385 TL’lik konuşmuşunuz tüh” durumundan kurtaran tarifeye şapka çıkartmak istiyorum. Bunun akabinde de reklam ajansına ve alt kırılımı olan strateji departmanlarına öpücüklerimi sunuyorum. Nefis bir içgörü ve nefis bir konumlandırma. Telefon faturası yüzünden ana-babasından zılgıt yiyen ve yemiş olan bütün ergenleri ve ex-ergenlerin gönlünü kazandınız. Yaralarına tuz bastınız / merhem oldunuz. Budur, reklam kanımca böyle yapılır. Bu reklam hakkında söyleyecek kötü bir şeyi olan varsa comment’lere alalım.

 

Vodafone’dan sonra ele alacağımız ikinci reklam filmi ise Patos’un iki balon ve Pamela Ablaları ile çektiği klişelerle bezeli 3. sınıf senaryo ile taçlandırılmış yeni Patos Sticks filmi. Biz gerçi alışkınız futbol liglerimizden böyle peltesi çıkmış ünlülerin gelip top koşturmasına ama Pamela hiç olmamış. En azından sahalara sürdüğümüz eski kaşar futbolcular iki çalım atıp iki gol atar arasıra da ağzımıza bal çalarlar. Bu ablamız eskiden yürekleri hoplatıyor olabilir ama artık zaman değişti eh tabii ergenler de değişti. Hedef kitleniz olan sivilceli ergenler (ki sivilcelerinin kaynağı da sizsiniz) artık Pamela ile sıvazlamıyorlar. Dalga mı geçiyorsunuz nereden çıktı bu kadın? Hadi kadını geçtim 20 sene önce yayından kaldırımış “Sahil Güvenlik” göndermeli reklam filmi nedir bea arkadaşım? Kim anlıyor o göndermeyi senin hedef kitlenden? Bari kadına daha espirili bir senaryo yazsaydınız. Yazık olmuş. Acaba diyorum bu kadar fena bir film yapacağınıza parasını verseydiniz de Beren Saat mi oynasaydı fimde? Gerçi Beren ablamız bu dandik senaryoda oynamazdı ama neyse…

Size de oluyor mu? Ülkedeki bazı olaylar ve insanlar yüzünden ben utanıyorum. Kendileri utanmıyor ama ben büyük utanç duyuyorum. Mesela Beyaz’ın Megan Fox’u konuk ettiği programını utançtan izleyemedik. Bu film de ona benzer duygular besletiyor bana. Bu ne? Hangi tarihe geçmekten bahsediyorsun? Sattığın ürün popo, bilemedin burun silmeye yarıyor, unutuyorsun? Epik kakalarla mı savaşıyoruz nedir? Kazanıyoruz ve tarihe geçiyoruz?  Ünlü kullanımına her zaman yancı olmuşumdur da Hülya Avşar’ın konu ile alakası ne? O da mı kakayla mücadele içinde? Reklamın amacını da anlamış değilim, tuvalet kağıdının üzerine markanın ismini kabartma yaptırmak neden bir haber/reklam değeri taşıyor? Olay neden bir kütüphanede geçiyor? Bu kitaplara kıçımı silerim mi demek istiyor burada yönetmen? Allah bu reklamı çekene, yazana ama en çok bu reklama para harcayıp sonra “hah tamam olmuş bu” diyebilen reklamverene akıl fikir versin…

Bu reklam için güzel bir şey söylemek isteyenleri de comment’lere alalım.

 

 

 

Comments

 1. Armağan

  Söylediklerinin ve dediklerinin hepsiyle aynı fikirde olmak gerçekten insanın içini rahatlatan “ohh beaa bir tarafımı kaşıyarak izleyen sadece ben değilmişim” dedirten bir rastlantı.

  Yalnız benim takıldığım nokta, 3 film içinden en beğendiğim ve en makara olan vodafone’un son 3-4 filmdeki izlediği strateji: DÜPEDÜZ YALAN stratejisi.

  Asıl yetenek ve yaratılan plastik algı burada ortaya çıkıyor galiba. “Gökdelende vapurda çekmezmişiz hahayytt eskidendi o” denilen reklamlar aslında hakkaten varolan bir gerçeği dedikoduymuş gibi gösteriyor.

  Reklamda gözüken- Herkes bayiilere gelip koşa koşa imzaları çakıyor, Gerçek hayat- ama aslında o imzalar hattı iptal ettirme imzaları.

  “Ya limtim aşacak mı aştı mı?off bunu düşünürken bile bana kaçtı mı?” diye yaratılan genç nesille empati kurma çabası aslında gerçek hayatta en çaktırmadan katakulliden limitleritleri parçalayan tarife olarak geçiyor.

  Benim aslında takdir ettiğim düpedüz yalanı “empati yapıyorum canıııım” diye yansıtabilme yeteneğidir.

  Bu konu hakkında neler düşündüğünü merakla bekliyorum.

  • Eren

   Eh işimiz yalan. Yani Vodafone ajasnına diyor ki “arkadaşım Turkcell’e göre eksik tarafım çekim alanım”. Ya da “Benim orada burada çekmediğim söyleniyor ayrıca Turkcell’in de algısı pahalı. Buna göre ortaya karşık bir strateji çıkart bana”. Ajans da bana göre şahane bir kampanyalar silsilesi sunmuş markaya. Gerek her yerde çektiklerine gerekse Turkcell gibi kazıklamadıklarına inandırıyor tüketiciyi. Yalansa yalan ama sırtını sıvazlayarak valla ben de geçtim bu yollardan diye kulağına fısıldayarak yapıyor.

 2. vodafone konusunda kesinlikle sana katılıyorum. turkcell’in kapsama alanı ve götürme oranı düşünüldüğünde kendilerini reklam konusunda solladılar. doritos mu patos mu (bak marka algısı bile oluşmamış) o konuda da tamamına katılıyorum, hatta bir de ekleme yapıyorum. madem o kadar pamelacıydınız ve illa sahil güvenliğe gönderme yapacaktınız hani kırmızı mayo! amaaa papia’yı keşke benim gbi henüz görmemiş sabih ruhlu insanlar olduğunu düşüneydin de cesareti olan tıklasın diyeydin. sarsıldım

 3. u4

  papiayla popomu silerim, ister hulya ister ister ebru oynasin reklaminda! ister kutuphanede ister hamamda ceksilsin reklami!
  3 katli, 4 katli derken 6 katliyi da cikardilar ya! buyuk olay.. benim gibi gunun onemli bir bolumunu tuvalette harcayan biri icin en azindan. reklami kotu cekmisler kabul, ama urun kullanicisiyla bir sekilde bulusuyor.
  papia yi migrosta ilk gordugum gunu, ilk kullandigim ani, sesleri, kokulari unutamam hic.
  kullanmadiysaniz mutlaka kullanin! insanin poposunu kadife kumasla silmesi gibi bir duygu, cok Louis XIV hissediyorsun.
  neyse uzattim: kisaca senin reklam siralamanin tam tersi de urun kalite siralamasi! cunku vodafone sucks!!!

  • Eren

   Sevgili u4 kıçının Papia ile mutlu olması beni çok mutlu etti. Yaşasın mutlu götler amma velakin benim işim reklamla, ürünün kalitesi beni çok da fifletmiyor. Aslında kötü ürünü iyi gösteren ya da iyi ürünü kötü gösteren reklamları etüd etme aşamasında fifiletiyor.

Ahkamlar

Switch to our mobile site