online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

24 Ahkam Kesilmiş

Ve Turkcell şakağına silahı dayar, tetiği çeker

Herhalde Avea’nın “Fasulye”li son reklam filminin Turkcell’in şikayeti üzerine yayından kaldırıldığını ve akabinde Avea’nın aynı filmin  kampanyayı tanıtan bölümünü espirili bir şekilde yayına tekrar aldığını duymayan kalmamıştır. Hemen görelim, sonra iki çift lafım olacak.

Yayından kaldırılan film bu

Turkcell’in gönderme olduğunu koşaraktan şikayet ettiği film bu (sarı jeep’e dikkat)

Avea’nın film yayından kaldırıldıktan sonra tekrar yayına aldığı versiyonu da bu (çok başarılı değil, daha iyi olabilirdi ama görevini yerine getiriyor)

Şimdi size soruyorum, Turkcell bu filmi yayından kaldırarak tam olarak ne başarmıştır? Filmin, Avea’ya binlerce liraya mal olan, televizyon üzerinden kitlelere yayılmasını mı önlemiştir yoksa Avea’nın tek kuruş harcamasına gerek olmadan sosyal medyada daha fazla seyredilmesine mi neden olmuştur? Hadi onu geçtim bu işin sonunda cool marka hangisidir? En Turkcell’ciniz cevap versin, hatta Turkcell kendi cevap versin, bu durumda hangi markanın yanındasınız? Peki bu durum ortaya çıkmadan önce bu reklamı fark etmiş miydiniz? Bu kadar radarınızda mıydı? Twitter’da ya da Facebook’ta esamesi okunuyor muydu bu filmin? Turkcell kendi elleri ile Avea’nın filmini bir fenomene çevirdi, kendi kalesine Recep Çetin styla bir dömi-vole attı ki senelerce çıkartamaz. O “bas şikayeti, yayından kaldırsınlar, sustur rekabeti” dönemi biz dial-up’la internete bağlanmaya başladığımız gün sona erdi. Bunu göremiyorsanız işiniz çok zor.

Turkcell’in bu ilk ayak oyunu değil daha önce de rakip firmaların film ve ilanlarını oraya buraya şikayet ederek yayından kaldırdı. Yasa dışı bir şey yapmıyor ama telaşlı lider, elinden eski gücü kayıp giden lider marka rolü Turkcell’e hiç yakışmıyor. Benim Turkcell ve reklam ajansından beklediğim, rekabete bu kulvarda da devam etmesi. Benim istediğim hemen bir reklam ile cevap vermesi tahtını bu şekilde savunması. İşte o zaman cool marka olabilirsin, işte o zaman ajansına verdiğin “love brand olmak istiyoruz” brief’inin arkasında durabilirsin. Bu kafayla işin zor, ne Vodafone’la ne de Avea ile başedebilirsin.

 

Comments

 1. Yazı, tespit çok güzel. Başlığa ilham veren imajı da 2009’da Paint’te yapmıştım. Burda karşıma çıkınca baya bi güldüm 🙂

  • Eren

   Google search candır, Adamlar Yapıyor’da tuzum yok demezsin. Saygılar hürmetler.

 2. Avea iyi laf atıyor gerçekten Turkcell’e 🙂 Güzeldi yani. “Benim istediğim hemen bir reklam ile cevap vermesi tahtını bu şekilde savunması.” bunu ben de isterdim şahsen. Ayrıca Avea sahibinden.com’a ilan bile vermiş sarı jipin satışı ile ilgili 🙂 Reklam kaldırılınca o da kaldırılmış tabiki.

 3. Mehmet Koryurek

  en guzelini CC yapti herhalde, kutup ayilarina cevap vermedi bildigim kadariyla, olay kaynadi ve iletisim rezilligi olarak kaldi

  • Eren

   Açıkçası ben Pepsi’nin kutup ayılı reklamını seviyorum. Şafak Sezer olmasa kesin yazar överdim. Ayrıca Coca-Cola’nın da duruşuna hastayım. Dediğin gibi ağırbaşlılığını hiç bozmadı, sik sik etmedi, ağlamadı.

 4. Okan

  bence bu olay avea’nın marka bilinirliliğini ve reklamının hatırlanablirlik oranını kendi elleri ile yükseltti. farklı bir strateji ile bu reklama cevap verebilirdi. yanlış bir yol izlediğini düşünüyorum.

 5. Timur

  Bu tarz arkası yarın dizi gibi reklamlar en az 30 yıldır demode olduğu halde, alamet-i farhika sağolsun televizyonumuzdan eksik olmuyor, her nekadar biz maksimum oranda izleyiciye hitap edecek, ve azami oranda dikkat çekecek reklamlar amaçlıyoruz diyerek reklamlarını savunsalarda reklamları vasat olmaktan ileri gidemiyor. Türkcell’den şahsen nefret ettiğimden dolayı Avea’nın Sertap’ın cipiyle dalga geçtiği bu reklama bayılıyor(d)um. Maşrapa işi de güzel, yurdumuz insanı güçsüze sempati duyar ya, bende valla Avea’ya sempati duyuyorum, ama hattım da hala turkcell. Sonuç olarak bu tarz lafı koymalı, dalga geçmeli reklamlar ancak reklam tayfasını eylendirir, genel olarak pek bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.
  Malesef daha çok dizi tadında reklam izleyeceğiz…

 6. ben de 10 yıl turkcelle kazık faturalar odeyerek dolar milyarderi yapanlardandım. gerçekten nefret etmeme ve her fırsatta, numara taşınması çıktığında anında hattı değiştireceğime and içmiştim. nasıl olduysa oldu, 2 yıl daha kaldım ve bir gün yeter artık diyerek aveaya geçtim. hatta kontörlüye. majör hiç bir sorun yaşamadım diyebilirim ve turkcellden nefret edip hala kullananları da anlayabiliyorum. alışveriş indirimi,lokasyon,havtas bedavaları gibi, toptan bakıldığında turkcellin ucuz da geliyorsa ne ala ama diğer taraftan boşuna paranın düşmanı olmaya gerek yok.reklamlarla da son 1 senede avea çok doğru işler yaptı. en azından turkcell in indirim yapmak yerine milyonlarca dolarlık reklam yapıpı, kafa karıştırıp, aynı faturaları göndermeye devam etmesine dikkat çekmiş oldu, uyuyan halkın yerine 🙂

  • Eren

   Nedense sende bir Avea çalışanı havası var…

   • havayı koklayan adamların ülkesindeyiz tabi ama gsm sektörüyle tek ilgim kullanıcı olmak.

 7. anon

  zaten erdem yenerli reklamlarla avea iyi tokatladı turkcelli vodafone şafak sezerli rezilliklerinden sonra ankara misketli rezaletle nirvanaya ulaştı…

 8. Reklam olarak AKP seçim propagandasının mock-up’ını yayınlayıp “sevda sözleri”ni sağa sola basan bir firmadan nasıl bir yaklaşım bekliyorsun ki abi?

 9. serhat

  en türkcellciniz ne lan ergen

 10. Baris Okur

  Sektör konusunda çok detaylı bir bilgim olmamasına rağmen bazı medya ve reklam ajansları ile reklamverenler çevresinden kişilerle konuşmalarım sırasında şöyle bir iki sonuca varıyorum:
  1) Avea’nın Turkcell’e atıfta bulunduğu reklamlarda Turkcell’den iyi olarak ne hizmet verdiklerini pek söylemediklerini düşünüyorum. Tek bilgi daha ucuz olduğu… Turkcell’in 4 çeker mesajına karşı, Avea’nın çok yakar cevabı markanın çekim gücü konusunda hiçbir iddiası olmadığı imajını uyandırıyor. Turkcell 4 çeker ve çok yakar, ama biz daha ucuzuz! eee peki Avea kardeş sen 4 çeker misiniz?
  2) Benzer atıflarda bulunan bir mesajı Turkcell yaptığında ise mesajını net veriyor: bkz: Vodafone’un ‘Riske Atamıyorum’ reklamına karşı ‘Zorunda mıyırm?’ reklamı. http://www.viduello.com/108Z3X reklamda Turkcell’in atıfı ve doğru mesajı sizce de açık değil mi?
  3) Son olarak da Turkcell’in kampanayayı durudurması ve sosyal medyadaki Avea paylaşımlarıyla kendini yaraladığı söylenmiş. Sosyal medya bu ülkenin gerçek gündemini ve gerçek algısını yaratıyor olsaydı sanıyorum bu ülkede bazı şeyler çok daha güzel olurdu. Kısacası halk hala televizyondakine bakıyor ve sanırım hala Şahan onlara daha sempatik geliyor… Yanılıyor muyum?

 11. Xrxdude

  Baris okur:yanılıyorsun. Bu ajanslar kafasini kumdan çıkarıp etrafı izlese daha faydalı olurlar insanlara. Bohem yorumlar yapıp durmazlar. Ben bu Avea reklamını sosyal medyada ilk gördüm ve çok zekice buldum.

 12. Reklamların teknik kısmını boşverdim AVEA’nın ne kadar çamur politikalar izleyen bir firma olduğunu çok çabuk unutuyor insanlar. “SINIRSIZ” diye hat satıp akabinde insanlara “çok abarttınız” diye binlerce liralık faturalar gönderen, mahkemelere verilen, “hani sınırsızdı?” diye sorunca da “onlar müşteri kazanmak için kullanılan reklam cümleleri, hiç öyle şey olur mu” diyen firma AVEA değil mi? Kendi hizmetlerini rakiplerine saldırmadan, sansasyon yaratmaya çalışmadan pazarlayabilme becerisi bulunmayan firma AVEA değil mi?

  Evet ben Turkcell olsaydım bu kadar da alıngan olmazdım, belki zekice reklamlarla cevap verirdim, belirli bir rekabet anlayışına sahip ülkelerde de olay böyle yürüyor. Ama herhalde adamların tahammülü kalmamış, onlar da benim gibi bu firmadan nefret ediyorlar herhalde.

 13. Baris Okur

  @xrxdude
  tam olarak hangi noktada yanılıyorum? atıfta bulunan reklamların içindeki mesajları lütfen tekrar düşünün, atıfı kimin daha iyi başardığına bir bakın

  avea’nın necefli reklamına sosyal medya da denk geldiysen bir mobil operatör firması için gerçekten tüm türkiye’yi hedefleyen bir kampanya yapılmış mıdır?

  not: mobil operatörlerin spesifik ürünlerin dışındaki hedef kitlesi türkiye’nın %90’nı olan mobil operatör sayısı.

 14. layiso

  Birileri Turkcell’in çocuk oyuncu kullanarak sömürü yapmasını da alenen eleştirse keşke.. Hattım Turkcell olsaydı bu reklamlardan dolayı kesinlikle değiştirirdim. Turkcell rekabet kanununa göre fiyat düşüremiyor, bu yüzden sürekli kaliteye vurgu. Fiyat konusunda insanları uyandırması son derece rahatsız edici gelmiştir muhtemelen. Bence şahane olmuş.

 15. Mazhar Klakson

  Benim bir tüketici olarak algıladığım daha farklı geldi nedense. Avea, daha akıllı ve saygın olduğunu düşünen abisiyle sürekli dalga geçen şımarık çocuk gibi. Benim kafamda oluşturduğu imge bu. Tamam, esprili olabilir fakat bunun Avea’ya ne kazandırdığı tam olarak anlamadım. Avea “çok yakar” mottosuyla kendisinin daha ucuz olduğunu söyleyebilir ama bu sektörün en ucuzu olduğu anlamına çıkmıyor. Reklam stratejisini rakip grubun reklamına göre şekillendirmek ve ona sürekli atıfta bulunmak bana nedense çok ucuz geliyor. Avea’nın bu reklam stratejisi sektörde Turkcell’in gerisinde olduğunu göstermekten başka bir şey ifade etmiyor.

  • Eren

   Pazarın ikincisi ya da liderin gerisinde olmayı sahiplenmek ve konumlandırmayı buna göre yapmak çok eski bir reklam ilizyonudur. Avis bunların en ünlü ve güçlü örneğidir (link’te görebilirsiniz). Avea’nın da yaptığı bu işin bir uyarlaması bence. Gerçi bu yaptıkları biraz subliminal bir durum açık açık yapmıyorlar ama inceden satır aralarında kabul edip lidere taş atıyorlar. Yani lider olmadığını belli etmek her zaman bir zaaf değildir, bazen “sizin lider sandıklarınız, şimdiye kadar meydanı boş buldukları için sizi düdüklüyorlardı şimdi biz geldik, sizi çekip çıkartacağız bu bataktan” demek iyi bir yöntem olabilir. http://www.byrnehobart.com/blog/wp-content/uploads/2009/09/avis-2.gif

   • Mazhar Klakson

    Çok haklısınız. Lakin, Avea nicedir reklamlarını diğer reklamlar üzerinden yapmaya başladı. Turkcell grubunun reklamlarından önce, Sağlık Bakanlığı’nın, “Sigara pişmanlıktır.” sloganlı sosyal sorumluluk içeren reklamları üzerinden, “Bilinçlenelim,” mottolu bir reklam oluşturmuşlardı. Kendi grubunun Ata Demirer’li reklamlarına bile söylenmişlerdi. Yani, bana biraz aklı karışık bir reklam serisi gibi geldi. Bunun dışında, iyi tarafları da var elbette. Salt kötü bir reklam politikası demiyorum. Bu konuda hemfikiriz.
    🙂

 16. merve

  21 yaşında bir öğrenci olarak(Aveanın hedef kitlesinin tam göbeğindeyim sanırım) belirtmek isterim ki Avea doğru yolda. çünkü benim için turkcell tam mesajlaşmaya başladığımız yaşlarda(13 civarı) bir mesaja 1 lira civarı bir para alan kazıkçının önde gideni. turkcell benim için aveanın abisi değil amcası. uzun süredir aveaya geçmeyi düşünüyodum ancak bu son reklam beni kesinlikle harekete geçirdi ve halimden gayet memnunum şuan. o yüzden lalalalalalaaaa dat dat !

 17. merve

  ha bir de unutmadan,
  bunlar temel olarak bakarsak bildiğin basit bir telefon hattı. lovemark yapmaya gerek yok. fayda-çıkar ilişkisi olmalı. turkcelle de ayda 20 lira ödüyordum aveaya da 20 lira ödüyorum. ancak ilk beş günde para bitiyor geri kalan 25 günde çağrı atıyordum, şimdi çatır çutur konuşuyorum. yerim turkcellin karizmasını bu saatten sonra.

Ahkamlar

Switch to our mobile site