online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

19 Ahkam Kesilmiş

Doğru mu yanlış mı? M.A.R.K.A. vs Reklamcılar Derneği


 

Hitler’li reklam diye Türk reklam tarihine altın harflerle ismini yazdıran reklam kampanyasından herkes haberdardır diye tahmin ediyorum. Bilmeyenler ya da benim bu konuya bakış açımı merak edenler şuradan nemalanabilirler. Amma velakin bugün RD’nin M.A.R.K.A.’yı dernekten attığını öğrendik. M.A.R.K.A.’dan da “sen beni kovamazsın ben zaten sümüklü derneğinizi sevmiyordum” ayardında bir açıklama geldi. Bu arada altını çizmeden geçemeyeceğim  M.A.R.K.A.’nın şutlanmasının tek nedeni bu kampanya değil daha önce de “çocuk istismarına son” adı altında rezil bir kampanyaya imza atmışlardı.

Twitter’da tahminimi boş çıkartmayan “ne var bu reklamda nesi kötü niye atmışlar ajansı?” gibi tweet’ler okudum, dedim bir kamuoyu araştırması yapmak lazım gelir bu durumda.

Siz ne dersiniz? M.A.R.K.A. hakketti mi bu durumu? Ayrıca konu hakkında yorumlarınız varsa sizi comments bölümüne de bekleriz. Meraktan çatlayacağım. 

 

Comments

 1. RD dediğiniz olay nedir? Saygınlık ve prestij açısından durumunu bir sorgulayın bakalım. Ticari bir kurumdur kendileri. Burdan zararlı çıkan RD olacaktır ve bunun herkes farkında. (malum reklamı desteklemiyorum, HD reklamcılığına ise karşıyım)

  • Eren

   M.A.R.K.A.’nın dernekten atılması bana kalırsa temsili de olsa doğru bir karar. Ajans’a ne gibi bir zararı olur bilemem ama derneğe benim gözümde artı puandır. HD’den kastın Hulusi ise o reklamcı değil Derleyici’dir kanımca. Hulusi’ye koymaz. Bildiğini çalar, kendi oynar. İnsanlar konuşuyor ya yaptığı işleri o ona yeter.
   Derneğin ticari bir kurum olması onun saygınlığından ya da prestijinden çalmaz bence.

 2. Serhat

  HD ‘den kastım malum kişi. Peki RD bundan 2 yıl sonra, her şey unutulduktan sonra M.A.R.K.A’ya bir davette daha bulunsa, bu durumu nasıl değerlendirirsin? ( Daha önce yaptığı gibi mesela.)

  RD vs HD diyorum. (HD alır bu maçı)

  • Eren

   Hahah RD vs. HD efsane olmuş.
   Daha önce kendileri kovmamıştı, HD kendi gitmişti. Bu sefer affettik hadi gel canım derlerse fırıldak derim kaypak derim. Olmadı RD derim. Tükürdüğümü yalamam buraya yazarım şerefsizlik ettiniz RD diye.

 3. Serhat

  Ayrıca bu işin doğru karar olması falan ile ilgisi olamaz olmamalı. Bana çıksın biri anlatsın; bu karar bu adama nasıl bir etkide bulunacak.

  İran’ın bütün dünyaya nota vermesi gibi bir şey bu. Türkiye’nin bölgenin lider pozisyonunda(sözde) gözükme durumu gibi mesela.

  Yahu temsili olarak doğru ne demektir. Bu adam bir katili reklamında oynatmıştır.

  Asıl önermemiz budur. Brief’den şaşmayalım lütfen. Yoksa her türlü revizyon yeriz. RD, HD’ye nota verse ne olur vermese ne olur…

  Bu kadr optimist olmayalım lütfen. An itibari ile bu karar bile sevmediğiniz o kişinin işine yarıyor…

  • Eren

   Ben de onu diyorum Derleyici’nin ipinde olmaz. En fazla prestij kaybetmesi, onurunun kırılmasına neden olur bu karar ama zaten pek bir prestiji yoktu. Onur gurur konusu da sonra davalık olur, hiç girmiyim.
   RD’nin dernekten atmasının yaptırımı nedir bilmiyorum, ödül alamaz, ne bileyim Young Lions’ Türkiye elemelerine adam gönderemez falan. Ödül müşteriler için önemli olduğundan ödül alamayacak ajansı konkurda seçmeyebilirler mesela…

 4. Serhat

  M.A.R.K.A’nın zaten zerre kadar işi olmaz ödülle, lions’la şunla bunla.

  Satan Reklam Yaratmak kitabında Sergio Zyman’ın felsefesi vardır bu adamda. Yani benim reklam ve pazarlama faaliyetim ürünü sattırsın yeter.

  Şimdi prestij kaybı olmadı, olsa daha önce olurdu. (örnekleri inceleyelim lütfen)

  Çocuk istismarına son denilen kampanya yapıldıktan sonra durum neden bu aşamaya gelmedi peki?

  Müşteri için tek önemli unsur, nakittir. Siz müşteriye 2 seçenekle gidin ve bunlardan birincisinin yıl sonunda 10 ödül ya da yıl sonunda %10’luk bir kar marjı artışı olduğunu söyleyin, tartışmasız ne ödülü kardeşim der reklamveren…

  Şampuan firmamız, raflara ürün yetiştiremez olduysa eğer. HD baba haklıdır, an itibari ile ise göbeğini kaşımaktadır.

  Firmanın karı artıysa HD baba der ki; panpalar dağılın artık….

  Son yorumumum budur, ben kaçar. ( bütün yorumlarıma özet ise, RD amuda kalksın yaptırımı kuş tüyü etkisindedir. HD haksızdır, reklam rezildir. )

 5. Cem B.

  RD’ nin Marka’ yı atıp atmaması çok tartışılır. Fakat önceki çocuk istismarına hayır reklamında olduğu gibi bunda da art niyet var. RTÜK’ e gelesiye kadar reklamlarda ünlü oynatma saçmalığı var ki bu saçmalığın hangi boyutlara çıkabileceğini bu reklamda görmüş olduk. Merak ettiğim şey şu; RD neden bir uyarı daha vermeden ya da cezasını başka yollardan kesmeden direkt olarak dernekten atmıştır? Derneğin imajının zedeleneceğini düşünerek mi böyle bir yol izlemişlerdir?

 6. Ahmet

  Ya bi şey sorucagım şimdi. Hulusi Hitler yerine Atatürk’ün bir görüntüsünü kullansaydı. O zaman ne olacaktı? Her hangi biri çıkıp bize şöyle böyle yaptı deseydi ne diyecektiniz? Reklam bu gülün gecin işte 🙂 Espriyi anlayıpta işine gelmeyenler bel altı vurmaya çalışıyor. yarın öbür gün bir sol patlatırsa şaşırmam. Ben Hulusi’yi tanımam etmem madem buradan atıp tutuyorsunuz Erkekseniz Biomen kullanın 🙂

  • Eren

   Atatürk’ü putlaştıran ya da kendini “Atatürkçü” olarak tanımlayan biri değilim buna rağmen Hitler Atatürk karşılaştırmasını yersiz ve cahilce bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. “Reklam bu gülüp geçin işte” lafı da reklamın sosyolojik ve kültürel manipulasyon gücününden hiç bir şey anlamadığınızı gösterir. Ayrıca bu reklamda bir espri görüyor olmanız da çok acıklı bana kalırsa. Olayın derinliği sizi boyunuzu biraz aşmış gibi gözüküyor.

 7. Ahmet

  Belli ki hulusi ile bi alip veremediginiz var. 25 yillik tecrubem sonucu yorumlariniz benim icin komik otesine gecmemekte. Umarim sizde tecrube edinerek zaman icinde daha olgun bir bakis acisina sahip olabilirsiniz. Dunya reklamlacigindaki benzer ornekleri yazmama bile gerek yok. Ama isterseniz googlelayin advert hitler olarak. Tabi goreceginiz ne kadar sigi yorumlar yaptigimiz olacaktir 🙂 tavsiye ederim ozellikle gillete hitler.

  • Eren

   Okuyucular da bahsi geçen ilanları görsün diye link’i paylaşıyorum; http://adsoftheworld.com/forum/exhibition/gillette_irresisteble_shaves
   Böylece 25 yıllık tecrübenin Türkçe öğrenmeye yetmediği gibi reklam okuma konusunda da size çok bir şey katmadığını görmüş olacaklar. Eğer bu iki reklam arasındaki “Hitler” kullanım farkını göremiyorsanız haklısınız, söylenecek çok bir şey yok.

 8. Murat

  Ben ahmet beye katiliyorum dunya reklaminda neler yapiliyor biz neyi konusuyoruz

 9. Tamer

  Bencede rd yanlis karar almis neler gorduk bu ne ki?

 10. Zafer

  Ataturku kullansaydi kimse bisi diyemezdi iki ermeni yorum yapardi kimsede takmazdi diye dusunuyorum

 11. Cem B.

  Sorularıma yanıt alamamakla birlikte diğer arkadaşların görüşlerini görünce üzüldüm. Bu reklamda amaç bir ünlü kullanmak değil. Belki söyledikten sonra kafanıza dank edecek, orasını bilemem. “Hitler-Sabun-Şampuan” üçlemesi aklınıza ilk neyi getiriyorsa bu reklamında derininde yatan düşünce o. Belki kendilerince espiri yapmak istemişler fakat olmamış

 12. atilla

  adamın röp. okudum bugün. doğru söylemiş: piyasaya ilk girenler için sorrun yok.tuzları kuru. kolaysa yeni bir ürünü baştacı et. şaşırtmak, altına sıçırtmak lazım samimiyetle. egemen markadan daha samimi olmak…sert oynuyor adam bu yüzden sevdim.

 13. ugur

  valla iyi yazmissiniz rd kim?

  ben olsam ikinci bir reklam ile ataturku konustururdum.
  bakalim o zaman ne yorum yapardiniz.

 14. tamiş

  tşk

Ahkamlar

Switch to our mobile site