online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

4 Ahkam Kesilmiş

Kuveyt Turk sen de az cin değilsin

Birazdan şu faizsiz bankacılık kafası hakkında atıp tutacağım. Bu konuda alınacak güvenecek biri varsa devam etmesin okumaya aramız açılmasın.

Şimdi konuyu anlasam da insanın kendi kendisini böyle kandırması garibime gidiyor. Tamam kendini kandırdın kar ortaklığı dedin falan onun faizle aynı şey olmadığını kendine inandırdın eh peki yukardaki arkadaş gerçekse onu da mı kandırdın bey abi. O demeyecek mi “sen beni embesil mi sanıyorsun, ne farkı var bunu faizden” diye, hesap sormayacak mı?

Hadi tamam kar ortaklığında kazanmak da var kaynetmekte dedik işin içinden çıktık eh peki altına yatırım yapma kafası nedir? Bir de bunun reklamını yapıyorsun… Bu arada reklamın şahane olduğunu ve ajans olarak hepimizin beğenisini kazandığının altını çizmek istiyorum. Zaten iyi iş olmasaydı bu faizsi bankacılık sevam haram işlerine girmezdim ama reklamın hakkı yenmesin diye konuşmak istedim. Neyse bu inanç işini işine geldiği gibi şekillendirmek, yorumlamak enteresan bir kafa. Buradan benim çıkarımım şudur, bunların dinleri imanları para olmuş arkadaş. Para uğruna bu kadar körü körüne bağlandıkları inançlarını esnetme, oynatmak, yorumlamak konusunda hiç zorlanmıyorlar, seslerini çıkartmıyorlar. Hey gidi para sen nelere kadirsin.

Bunun dışında reklamın şahane olduğunu, içgörünün dibine vurduğunu düşünüyourum. Jingle işi zaten tam isabet, dün geceden beri ah nerede vah nerede diye şarkı söylüyorum. An itibari ile ajansta bu post’u yazarken arkamda 2 kişi ah nerede diye mırıldanıyor.

 

Comments

 1. durul

  dünyanın ilk altın veren atm’si kuveyt türk’e ait değil. Dubai atlantis otelin altında da dubai bankasının altın veren atm’si var.

  isterseniz resmini gönderirim..

  • Eren

   Resim göndermeye gerek yok, ben inandım.
   Zaten hazırım böyle bir şeye inanmaya.

 2. ahakyemez

  Dubaideki ATM değil altın makinesi. Bankacılık işlemleri vb. işlemleri yapamıyorsun onlardan. Bu banka ATM si ve hem bankacılık işlemi yapıyoe hem de altın çekiyorsun

 3. Mustafa

  Aslında olayın teorik boyutunda hakkaten faizsiz bankacılık ya da katılım bankası diye bir olay var İslam’da. Bu ve benzeri bankaların hazırladığı genel taslakta buna uyuyor. Taslak diyorum çünkü öylece kalmış, uygulamada bi etkisi yok.

  İslam’a göre sonuçları her ne kadar aynı olsa da kar zarar ortaklığı islama uygunken faiz değil. Bu şuna benziyor. Bir insan evladı evlilik dışı da hamile kalabilir, evlenerek de. Sonuçta iki durumda da piyasaya aynı şekil şemalde çocuk çıkıyor. Ama biri İslam’a uygun diğeri değil. Yani faizsiz kazanç olayının teorik boyutu da böyle. Ortada çok katı kuralları olan bir faizsiz vade sistemi var İslam inancına göre, uygularsan caiz, uygulamazsan faiz(kafiye oldu).

  Benim gözümde bu adamların sorunu olayın pratikteki hali. Adamın kime kredi verdiği belli değil, karı nasıl bölüştürdüğü belli değil, kimin parası kime gidiyor belli değil. Esas sıkıntı burda. Teoride paranın gittiği yeri mevduat sahibinin bilmesi, kar oranlarının biliniyor olması falan lazım. Ama bu adamlar bildiğin faizi getirmişler kar payı yapmışlar, yani sistem aynı sistem bi adı farklı, kısaca İslam’ın sistemiyle uzaktan yakından alakası olmayan, faizin cafcaflısı.

Ahkamlar

Switch to our mobile site