online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

5 Ahkam Kesilmiş

Viral de olsa çakma çakmadır, oldu mu şimdi Ramsey?

Şu “parayı verdik ünlü kullandık gerisini ittir et nasıl olsa ünlünün ismi bizi taşır” kafasına aklım ermiyor. Tam tersi düşünmek lazım “bu kadar para harcadık bari tam olsun” diyerekten ünlünün, bu sefer koskoca Liverpool, önüne geçen bir iş olmalı diye içimden geçiriyorum.

Mesela Kerimcan‘ın Twitter’da paylaştığı Ramsey işine bakalım. Gitmişsin koskoca Liverpool’un sponsoru olmuşsun sonra alıp Puma’nın sevgililer günü gibi jenerik sadece bir gün için hazırladığı viralin üzerine konmuşsun. Hadi farklı sektörler, farklı konular olsa içim yanmayacak. Senin hedef kitle diye seçtiğin adamın Puma’nın bu işini görmemiş olma ihtimali nedir? Benim tahminim müşterinin Puma işinden haberdar olmadığı ve reklam ajansının müşteriye çakma işi yedirdiğidir.

Bir de Koop taraftarı bu videodaki herifleri yakalarsa büyük döver. Ayrıca bu iş Beatles’ın kemiklerini inletmiştir. Yazık olmuş… 

Ama her şeye rağmen bu iş büyük yayılır. Bizim aşil tendonumuz “Türkçe konuşan yabancı”dır. Hele bir de şarkı söylerlerse biteriz, içimiz erir.

Önce Puma’nın işini görelim akabinde Ramsey’den dinleyelim… Samanyolu.

Comments

 1. Puma’nın yaptığı iş efsane olmuştur. Sırf onlar yaptı diye Ramsey’in yapmamasını gerektiren bir durum yok ortada. Ama bu duruma twitter ortamında ilk cevabı veren kişi olarak, ajanstan bir cevap gelmedi.

  Bir kere Puma’nın işlerinde viral tadı var. Amatörlük var çekimlerde ve bu verilmek istenen ruhu perçinlemiş. Ramsey’in filminde ise ‘alan derinliğinin şahı’ ya da abi adamlar binlerce dolarlık kameralarla mı sürpriz yapmışlar dedirtecek cinsten olmuş.

  Bunu böyle, insanları toplayıp kameranın önüne geçirip değil de, bir masa etrafında oturmuş ve birasını yudumlayan amcaların olduğu bir masada yap, ordan çak kıvılcımı ve amatörce yap ve azıcık inandır bizi.

  Mesela masadaki Liverpoollu amca şöyle bir iç geçirip, ilk mısraları söylesin diğerleri de çaktırmadan eşlik etsin falan. Karart abi ekran, gir pack shot’ı abi, yaz Ramsey’i, oooh temiz, mis…

  Biz sana Puma’dan esinlendiğin için değil bariz Puma yaptığın için tepkiliyiz.

 2. desiree asena

  bu sekilde yaklasmayalim olaya. kendi sektorunuz icinde yaratici ekiplerimizi yeterince yaratici olamadilar diye ayiplayabiliriz. ama ne kopyacilar nasil buyuk islere imza atiyorlar. burada sanirsam yaraticilik esinlendigimiz eseri (yada elde olan urunu) bizlestirebilmek, sahip oldugumuz pazara uydurabilmek, ve bunu yaparken yaratici basarili olmak. Bkz Turkcell hayat paylasinca guzel.

 3. callolit

  bana bu eleştirileriniz hiç mantıklı gelmedi abiler.. sonuçta bilinen bir virale gönderme. ve viral alem zaten böyle bişey. liverpool ve futbol dediğin şey holigan kültür. adamlarda bunu türkçe ve bilinen bir iş üzerinden tiye almışlar. kaldıki bizimkilerin çekimler bildiğin amatör zaten prof çekilmişse bile amatör. patlatmışlar ışık mışık ne varsa maşallah.. ben sizin yapılan işin amacını anlamadığınızı düşünüyorum. çünki ramseyin orjinal reklamı zaten oldukça güzel. burda sadece taraftara oynayarak yapılan bir viral mevzu söz konusu.. neyse.. anlayana benim düşüncem bu. ben izleyince direkt aklıma pumanın reklamı geldi ve güldüm güzel gönderme dedim.. herkesi başka yakalıyo demekki

 4. İşte tam da bunu belirtiyoruz. Bu çok ince bir çizgidir, uyarlayamama gibi bir şansın yok. Direk çakma durur. Ama esinlenmek ya da yapılan bir işi tekrar yorumlamayı anlarım..

  Fakat bu ise tam olmamış ve tat vermiyor insana. Niye? Çünkü ben Puma’nın işini biliyorum. Şundan çok eminim ki bu reklam, yaratım sürecinde şu tartışmalardan geçti;

  A) Ama bu Puma’nın işi, olur mu öyle şey?

  B) Evet abi, Puma’yı mı yapacağız?

  C) Ya beyler tamam haklısınız ama bizim hedef kitlemiz nereden BİLSİN Puma’nın o işini. Hem o iş Türkiye’de yaynınlamadı…

  A) Ama sosyal medya? Bu işi bilenler anında anlayacaktır.

  C) Arkadaşlar 10 kişi anlayacak ve dislike edecek, 1000 kişi Puma’nın işini bilmediği için like edecek. Kaçırdığınız nokta, Puma’nın işi çok iyi olsa da, Türkiye içinde bilinmemesi. Hem birkaç kişi laf edecek diye binlerce kişiyi etkilemekten vaz mı geçelim?

  C) Sonuç olarak, birebir uyarlıyoruz beyler. Sıkmayın canınızı…

  B) Biraz farklı yapsak olur mu? En azından temeli bozmadan yorumlasak?

  C) Kardeşim benim! Yapılmış, tutmuş bir iş var. Hiç riske atma. Ramsey’in ana hedef kitlesi ya da ulaşmak istediğimiz hedef kitle bihaber Puma’nın işinden. Bak yapalım gör sen videonun altındaki like’ları canım benim, rahat ol.!

  Bu C kişisi kimse işi öldürmüştür. ( bu kişi müşteri tarafından bir kişi de olabilir. Ajansı zorlayan. Bu ufak bir ihtimal olsa da olabilir.)

  Duygusal olmadan değerlendirirsek demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

 5. Son yorumu yaparak olaydan sıyrılıyorum. Aksi takdirde rakip firmadan biri olarak tanımlanacağım. Ramsey’i severim bu arada.

  Şimdi ilk reklamı güzeldi diye ikincisi de süper olacak değil.

  Gönderme vs. fln da yok. Eğer, oradaki taraftarların hepsi takım elbise giyip boyunlarında atkılar ile bunu yapsalardı bana şu izlenimi vermezdi belki,

  ”Abi adamları toplamışlar, zorla Puma’nın işi yapmışlar. Bir de bunu sürpriz diye satıyorlar. Ne sürpriz abi yaaaa…”

  İşte bu yorumu yaptırmayacak şeylerden bahsediyorum.

  http://www.youtube.com/watch?v=oiNaadVOQEM buyrunuz size Virallerin şahı bir örnek.

  Duygusal davranmadan yorumlarsak bu iş olur. Yapıcı eleştiriler getirelim ki bir daha böyle şeyler çıkmasın ortaya.
  Ama yok kardeşim çıksın diyorsanız da o zaman ben sustum…

  Saygılar

Ahkamlar

Switch to our mobile site