online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

BP: Fucking the Future...

Reklam ne işe yarar? Reklam işe yarar mı? Olsa ne oluurrr olmasa ne olurr diye soranlardan mısınız? Alın size über örnek; adeta reklam 101 değerinde post. Buradan reklamcılık okuluna tez konusu çıkar vallaha billaha.

Şimdi hemen konuya girelim; BP’nin bok yemesi olan 2010’da Meksika Körfezi’ndeki petrol  sızıntısını hatırlayacaksınız. Adamların yaptıklarından ve yapmadıklarından sonra ne marka kalmalıydı ne de şirket değil mi? Hiç kimse bu kadar “bad press”in altından kalkamazdı değil mi?

Valla iyi bir reklam ajansınız ve güçlü bir PR ekibiniz varsa bırak insanların yeniden müşteri olmalarını sağlamayı, çocuğunu öldürdüğünüz aileye akraba olarak bile girebilirsiniz. Dökersiniz, neredeyse döktüğünüz petrolü temizleme parası kadar, parayı reklam ajansınızın ayaklarına onlar sizi güneş yaparlar, petrolle falan da sıvanmazsınız. Öyle tertemiz oluverirsiniz.

Fark etmişinizdir BP yukarıdaki “anti BP” kampanya örneği gibi binlerce muhalefet çalışmalarına rağmen bu sefer de Olimpiyat Sponsorlarından biri oldu. Hem de şimdiye kadarki en “yeşil Olimpiyatlar” için Olimpiyatların “Sustainability Partner”ı oldu. Peki bu ne mi demek? Hemen rakamlarla bakalım Olimpiyat Sponsoru olmak PB’nin oraya buraya sıçrattığı petrolü nasıl temizlemiş?

Aşağıda gördüğümüz tablo markaların Olimpiyatlardan bir hafta önce nasıl bir algıya sahip olduklarını ve Olimpiyat Sponsorluk kampanyaları sonucunda nereye geldiklerini gösteriyor. Hemen tablonun altındaki reklamlar işe yaramış olacak ki BP kendini Coca Cola, BMW ve Heineken gibi artık “love brand” olmanın dibine vurmuş markaların üzerinde bir gelişim göstermiş.

Bu demek oluyor ki reklam her türlü işe yarar, reklamcının etik metik bir şeyden çekincesi yoktur. Reklam direkt olarak yalan söylemese de yalan söyler.

Küçük not; marka algısı araştırması Amerikalı yetişkinler arasında yapılmış…

YouGov G BrandIndex

DSC01397.jpg

Ahkamlar

Switch to our mobile site