online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

15 Ahkam Kesilmiş

Coca Cola kutusunda bir Pepsi

 

Avustralya’dan sonra Brezilya’da da hayata geçirilen başarılı bir Coca Cola kampanyası var. Olayın detayları şöyle; abilerimiz Brezilya’da en yaygın kullanılan 150 ismi kutularına basmışlar. İnsanların isimleri “The more …. is better” cümlesinin ortasına gelecek şekilde yerleştirilmiş kutular delicesine satmış. Sonra Coca Cola demiş ki “50 isim daha basabiliriz, gelin web’de isim önerin en çok oy alanları basalım”. Bir şakacı Brezilyalı kardeşimiz de “Pepsi” önerisi ile gelmiş. Oyları toplamış. Şeyi Şeyine denk Colca Coa da bu blöfü görmüş, kutusuna basmış. Helal olsun diyorum Cola. Senden de bunu beklerdim. Eğlenceli marka böyle olunur.

Şimdi durumu değerlendirmek gerekirse, Coca Cola bu hareketi ile sizce “aaaa kutusunda rakip markanın ismini yazmış, büyük gol yemiş” midir? Yoksa “oha ahahah olm ne John Benjamin Toshack marka laan” mıdır?

Comments

 1. Yunus

  Coca kendine fazla güveniyordur. Rakibinin ismini basmak onun için bir tehlike değildir.

 2. biri

  John Benjamin Toshack

 3. oha ahahah olm ne John Benjamin Toshack marka laan

 4. como

  “Hitler did nothing wrong.”

  • Eren

   Pardon?

 5. Göktuğ

  Bu operasyondan sonra şişe üstüne isim yazma yanında sinek gibi kalır.

  Amerikalılar’ın kısaca Coke dedikleri Coca-Cola, Latin Amerika’nın en büyük ve en zengin ülkelerinden Venezuela’da 50 yıldır alt edemediği ezeli rakibi Pepsi Cola’yı bir “komando harekatı” ile bir gecede piyasadan silmiştir.
  Coca-Cola’nın vizyonu temel bir mantık üzerine kuruludur. Madem ki, meşrubatta dünyanın bir numarasıyım, o halde dünyanın tüm ülkelerinde de bir numara olmalıyım. Bu yaklaşım çerçevesinde kendisine direnen pazarları büyük fedakarlıkları göze alarak kendisine kazandırabilmektedir. Bu örnek olay çalışmasında da belirtildiği üzere Coca Cola bugüne kadar rakibi Pepsi Cola’nın mutlak egemen olduğu Venezuella pazarının %90’ını bir gecede ele geçirmiştir.
  Venezuelalılar’ın kendiliklerinden tüketim alışkanlıklarını değiştirmeyeceklerini anlayan Coca Cola, pazarın temel direği olan bir bakıma genel distribütör ve şişelemeci olan Cisneros Grubu’na yüklenmiştir. Latin Amerika’nın en güçlü gruplarından biri olan Cisneros, 20 fabrikasında 57 yıldan beri Pepsi Cola’yı şişelemekte ve pazarlamaktadır.
  Ancak son zamanlarda grubun patronu Oswaldo Cisneros’un Pepsi Cola’ya karşı biraz buruk olduğu da bilinmekteydi. Pepsi, Latin Amerika’da son kalesini koruyan Cisneros’a gereken ve beklediği ilgiyi göstermemekteydi. Cisneros Grubu yıllardır pazarı genişletmek için yeni yatırımlar yapması gerektiğini söylemekte ve yardım istemekte, ama Pepsi yönetimi oralı bile olmamaktaydı.
  Cisneros Grubu’nun bu kırgınlığını iyi değerlendiren Coca Cola, iki aşamalı gizli planını uygulamaya koyma vaktinin geldiğine sonunda karar vermiştir. Ve Ağustos 1996’da bir gece Coca-Cola’nın bir numaralı beyni “Başkanlar Başkanı” Douglas Ivester, sessiz-sedasız Karakas’a gitmiştir. Yine büyük gizlilik içinde Ivester ile Oswaldo Cisneros, Pepsi Cola’nın Venezuella’da 57 yıllık egemenliğine son veren anlaşmayı imzalamışlardır.
  Coca Cola neler vermedi ki Cisneros’a… Önce para. Cisneros’a hemen 500 milyon dolarlık bir çek uzatıldı. Sonra 20 şişeleme fabrikasında kapasite artırımı ve yeni tesisler için ortak yatırım sözü. 500 milyon dolar Coca Cola’dan, 500 milyon dolar da Cisneros Grubu’ndan.
  Anlaşmaya imzaların konmasıyla birlikte zamana karşı bir yarış başlamıştır. Çünkü Pepsi Cola hemen ertesi sabah piyasadan silinmeliydi. O gece binlerce işçi tutulup Venezuela’nın tüm kentlerindeki tüm reklam panolarından Pepsi Cola afişleri ve renkleri temizlenmiştir. Cisneros’un fabrikalarının cephelerindeki Pepsi Cola renkleri yok edilmiş, yerlerine Coca Cola’nın renkleri boyanmıştır. Binlerce dağıtım kamyonundaki Pepsi Cola yazılarının yerini dev harflerle Coca Cola yazıları almıştır. 20 fabrikadaki işçiler de unutulmamış; Pepsi Cola yazılı iş elbiseleri atılmış, Atlanta’dan özel olarak getirilen Coca Cola iş elbiseleri giydirilmiştir.
  Cisneros Grubu’nun fabrikalarında Coca Cola üretiminin başlaması için yine de birkaç güne ihtiyaç vardı. Onun için özel kargo uçaklarıyla, alelacele 250 milyon şişe Coca Cola getirildi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte operasyon tamamlandı.

  Venezulela Ekonomi bakanı bu inanılmaz komando harekatını şöyle yorumluyordu. Bu tam anlamıyla bir darbe, yönetimin kuvvet zoruyla el değiştirmesi. Ve tüm darbeler gibi sabaha karşı yapıldı. Coca Cola’nın Başkanlar Başkanı’nın yorumu da şöyle. “Venezuela’da pazar payımız % 10 bile değildi. Şimdi bir gece de % 90’a çıktı. It’s a good job…”

  Venezuela’daki darbe ertesi gün New York Borsasını’da uçurdu: Coca Cola hisseleri bir seansta % 20 değer kazandı. Pepsi Cola darbenin şoku içinde kendisine gelince Coca Cola ve Cisneros grubuna sözleşmenin ihbarsız bozulması ve haksız rekabet iddiasıyla Amerika ve Venezuela mahkemelerinde dava açacağını belitti. Pepsi yetkilileri Cisneros Grubun’dan 200 milyon dolar tazminat isteyeceklerini açıkladılar. Bu durumda Cisneros’lara güvence verildi. “Tüm mahkeme masraflarını ve davanın takibini biz üstleniyoruz. Venezuela’da yılda 3 milyar şişe Coco Cola satmak için avukatlara bir miktar para vermeye değer”.*

  *ALINTIDIR.

  • Eren

   Güzel bilgi, teşekkürler.
   Valla “its a jungle out there”, açık pazarda olur böyle şeyler.
   Golu atan ayakta kalır. Pepsi sevmem. Coca Cola bebeğimdir.

 6. büdü

  ABD’de bilim adamlarının yaptığı bir beyin tarama testi ile Coca-Cola ile Pepsi arasındaki tercihin bilimsel incelemesi yapıldı. Gözleri bağlı denekler Pepsi’yi seçti. Ancak, görerek yaptıkları tercihte Coca-Cola’ya yöneldiler.

  TEKSAS’lı bilim adamlarının beyin tarama tekniğini kullanarak yaptıkları çalışmalar sonucunda gazlı içeceklerde markanın lezzet kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu araştırmanın tüketicilerin zihinlerinin derinliklerin etkilemeyi hedefleyen ‘nöro-pazarlama’ döneminin başlangıcı olabileceğini belirtiyorlar.

  Baylor College of Medicine öğretim üyesi nöroloji uzmanı Profesör Read Montague, beynin değişik bölgelerinde bulunan farklı aktiviteleri tanımlayan bir beyin tarama yöntemini kullanarak kola bilmecesinin cevabını buldu.

  KAPALI GÖZ TESTİ

  Araştırmaya katılan gönüllülere gözleri kapalı bir şekilde içtikleri Coca Cola ile Pepsi’den hangisini tercih ettikleri sorulurken, deneklerin favorileri olan içeceği içtikleri zaman beyinlerinde ödüllendirilme ihtiyacıyla ilgili ‘ventral putamen’ diye adlandırılan bölümün yüksek hareketlilik gösterdiği görüldü.

  Sonuç olarak da çoğunluk Pepsi’yi tercih etti. Öte yandan denekler hangi markayı içtiklerini bildikleri zaman sonuçlar çok büyük farklılıklar gösterdi. Bu sefer büyük çoğunluk Coca Cola’yı tercih ederken, deneklerin beyinlerinin düşünceyle ilgili süreçlerden sorumlu olan orta ön korteksinde yüksek aktiviteler tespit edildi.

  Ünlü New Scientist bilim dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, insanların içecekler tercihleri yapmasında o içeceğin tadı kadar onunla ilgili anılarının ve deneyimlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

  Nöro-pazarlama dönemi başlıyor

  BAYLOR College of Medicine öğretim üyesi nöroloji uzmanı Profesör Read Montague’in yaptığı araştırmanın sonuçlarının marka bilinirliğinin en değerli ürün olduğunu düşünen reklamcıları memnun edeceği savunuluyor. Bu araştırmaların tüketicilerin neyi ve neden tercih ettiklerini araştıran ‘nöro-pazarlama’ açısından da önemli olduğu belirtiliyor. California Institute of Technology öğretim üyesi nöroloji uzmanı Stephen Quartz, nöro-pazarlamadan yararlanarak sinemaseverlerin bilinç altından kaynaklanan isteklerine hitap eden tanıtım filmlerinin geliştirilmesinin yolunu açmıştı.

  Beyin tarayıcısını 40 gönüllü üzerinde kullanan Quartz, deneklerin gözlerinin önünde duran bir aynaya çeşitli sinema filmlerinin görüntülerini yansıtarak beyin aktivitelerini ölçmeyi başarmıştı. Böylece, en iyi gişe yapacak yapımların tahmin edilmesine yardımcı olacak bu tekniği de film stüdyolarına satan Quartz, ‘Araştırmalar, ‘insanların tercihlerini neden yaptıklarının farkında olduğu’ varsayımına dayanır. Temel bilim ise tercihlerimizi belirleyen etkenlerin birçoğunun bilinç altımızla ilgili olduğunu söylüyor’ dedi.

  • Eren

   Sevgili Büdü,

   Teksas’lı bilim adamlarına saygım sonsuz ama ben gözüm, kulağım ve burnum kapalıyken bile Pepsi ve Coca Cola arasındaki tat farkını anlayabiliyorum. O nasıl olacak? Hürmetler.

   • okuyucular, bloggerdan daha çok içerik paylaşmaya başlamışlar 🙂

    • Eren

     Kalifiye ve bilgili okuyucularım var. Kendileri ile gurur duymamak elde değil.

 7. Remlak

  Gerçekten de Eren Bey çok güzel yanıt vermiş. Teşekkürler.
  Ayrıca site de çok güzel.

 8. selçuk

  neden kimse le cola’dan bahsetmemiş, garip 😕 🙂

Ahkamlar

Switch to our mobile site