online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

9 Ahkam Kesilmiş

Sallama çaydan iş çıkar mı?

Bazı markalar, ürünler, reklam kampanyaları ve konseptler bir ülkede şov yaparken başka bir ülkede nal toplar. Benim ilk elden tecrübe ettiğim en güzel örnek, poşet çay fenomeni. Konuyu şöyle anlatalım, 2010 rakamlarına göre  Türkiye’de her gün 245 milyon bardak çay tüketiliyor. Kişi başına tüketim yılda 1250 bardağı buluyormuş… Yuh diyorum sayın seyirciler.

Eh böyle çay içen, eli kanlı çay içicisi “Murtezer abi tavşan kanı olsun” diye çığırdıktan sonra önüne mug’da poşet çay koyarsan yüzüne tükürür. Reklamcının aşması gereken engeli bir düşünün, ürünün jenerik adı “sallama çay”. Metin yazarı, art direktör ne yapsın ulan size.

En fazla ciks ciks bir masanın etrafında beyaz fincandan çay içen “modern kokoş” kalbur üstü kadınların hafifleyerek uçuştuğu, rahatladığı filmler çekerler. O da sizi kurtarmaz canım. Bizde çay sallama olmaz, Türkiye’de çay ruhun gıdasıdır. O demleme çay muhabbeti o kadar üstün ki işte “en güzel çay Doğuş çay” ya da ne bileyim “o da sarı bu da sarı dimi lan Mrs. Brown” tadında 10 liraya yaptığın reklam filmleri ile ezersin dünya devi çay markalarını.

Bu sallama çay işini çözebilene madalya takacaklarmış Türkiye’de, çıkmaz ayın son Çarşambası’nda tabii.

Neyse bu kadar geyiği gördüğün en güzel çay reklamını yayınlamak için mazeret olsun diye ettim. Hedef kitle ne der? Bir  diyeceği olanlar reca ederim canlarım, olmuş bu ya da olmamış bu diyerekten yorumlarını esirgemesinler.

Comments

 1. armağan

  “ehim..ehim..hoş..bence..de mi?..hoş yani..sunumunuzdaki bir önceki kampanyayı açabilir miyiz bir daha?”

 2. desireeasena

  ilk yorumum bu reklam izlenmez olmustu hala savunuyorum
  bu reklam izlenmeeeeez
  finanscafe izleyin yeri otoya tesvik veriliyor

 3. Seda

  Bence hikayesi bize ters. Hani çay bi yerde de sosyalleşme aracı ya, sosyal sosyal kahvede, koridorda muhabbet ederken de kimse kabuslarını hatırlayıp bi köşede korkmaz. Hatta şu anda durduk yere elimdeki makina çayından bile soğudum 🙁 Dolayısıyla markete gidince neydi şu reklamdaki marka, ondan sallayım da rahatlayım demez sanki; yeşil yeşil çay bahçesi manzaralı reklamlardan görüp de “doğuş olsun sallama olsun” deyip raflarda çay aramışlığım vardır bu arada 🙂

 4. bu is odul icin zengin bir ajans tarafindan yapilmis bir is. cok belli. herhangi bir kampanya ya da stratejiye bagli degil.
  evet, ilginc bir aci yakalamislar ama herhangi bir marka degeri yok. cidden, gereksiz bir sey.
  ve belli ki bu cay uyutucu ozellige sahip. o tip caylar var..bunu belirtseler daha kolay anlasilirdi. evet, sattiklari cayin etkisini bilemicem ama kasinc reklam uykumu getirdi dogrusu.

 5. alper

  prodüksiyonu ve işi çok beğendim ama bu çay reklamı değil abi ya

 6. deniz

  çay reklamı değil ama, ön yargıları korkuları yıkma olayını çok güzel anlatmışlar.

 7. merve

  yahu çay deyip geçmemek lazım. reklamı yapılan çay strese karşı sakinleştirici özellik taşıyan bir çay. bizim earl grey çayı düşününce saçma gelebilir ama ürünle gayet güzel oturmuş senaryo. tabi benim paylaçolardan korkuyor olmam da etkili olmuş olabilir.

 8. yunus

  ürünle birebir oturmuş reklam filmi ama Türkiye’de iş yapar mı? derseniz tek cevabı var. Yapmaz.

  Türkiye de çok değerli metin yazarları,art direktörler şöyle bi kaç kahve gezse günde 2 demlik çay içmezse duramayan insanlarla azcık hoşbeş etseler çay(demleme) reklamlarından ödüllük işler çıkar. Ama Türkiye de sallama çayıda kurtabilecek her hangi bir mucize yok malesef.

 9. Ödüm patladı reklamdan. Çay filan değil, anca pasiflora paklar beni.. Sevmedim

Ahkamlar

Switch to our mobile site