online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

5 Ahkam Kesilmiş

Fontların dili olsa da konuşsa

| 16 . 05 . 2013

Sonradan gelen edit: TBWA videoları silmiş, onları evlerinden aldıracağım. Videolar geri gelince güncelleyeceğim. Sori

Comic Sans’a yapılan font ayrımcılığını kınıyorum. Neden örseleniyor, ötekileştiriliyor ve iteleniyor pek anlamıyorum. Taş gibi font, nereye, ne yazdığının hiç önemi yok, aslanlar gibi mesajını veriyor. Çok da havalı. Nedir bu Comic Sans’ın siz  kendini beğenmiş tasarımcılardan çektiği? Bir tasarımcı gelsin bana anlatsın yorumlarda bekliyorum, niye bu aşağılama neden bu küçümseme?

Uniball sen şahane bir reklam yapmışsın seni öpüyorum, Güney Afrika TBWA’ye hürmetler. Ayrıca pası atan Derin Derman’a da saygılar.

Comments

 1. Uniball gerçekten güzel bir reklam yapmış.

  Nefret edilmesi için birkaç da sebep göstereyim:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OBibXwwLBts
  “Comic sans is the best font in the world if you want your designs to look like they’re done by little girls.”

  Vatikan’ın sitesinde 16. Benedictus’un sayfası. Bak bakalım vermiş mi mesajı: http://www.vatican.va/bxvi/omaggio/index_en.html

  Bak bak ne kadar çirkin: http://www.microsoft.com/typography/web/fonts/comicsns/default.htm

  Sanırım bu kadarı yeterli 🙂 İyi günler

 2. Eren

  Hala geçerli bir neden değil bunlar =)

 3. Vildan Şenses

  Comic Sans candır.. da, gergedanlı videoyla Comic Sans arasındaki ilişkiyi ben mi göremiyorum?

 4. Sorun zannediyorum ki, (nası ciddiye aldım belli diil) Comic Sans’ın gerçekten güçlü bir font olmasında. Çalışmalarda markanın ve mesajın önüne çıkan her tür hareketten kaçınmak gerekir.

  Örneğin bir sokak tabelasında kullanıldığında “uyarılara uymazsa karşı yönden gelen bir arabaya girmek durumunda kalacağı”nı anlatacak yazıtipinin, kendi ile ilgili daha az bilgi veriyor olması gerekir. Yani Comic Sans kadar Gothic fontlar da, Retro fontlar da hep fazladan bilgi ve çağrışım yüküyle okuyucuya ulaşırlar. CS, en başta 80’leri, rahatlığı ve mizahi bir yaklaşımı ifade eder. Hatta daha garibini söyliyim, fizik lisansım sırasında bilimsel sunumlarda Comic Sans kullanmamız prof tarafından zorunlu tutulmuştu. Adam CERN’de yaptığı sunumu bile CS ile yapıyordu. Tabii bu fizik sonuçta altında genel bir mizah hep var. Ama bir ilaç prospektüsünü, bir facianın gazete başlığını ya da bir avukat kartvizitini Comic Sans’la yazarsanız yazıtipi mecburen mesajın bir hayli gerisinde kalacaktır. O yüzden font seçmeyi bilmeyen her tasarımcının favorisi malesef hala ruhsuz Helvetica oluyor. Ancak şüphesiz ki huzur Futura’da..

  Neyse o diil de videolar patlamış, TBWA silmiş niyeyse.

 5. Eren

  Ozan kapsamlı ve tatmin edici açıklaman için üç kere oley oley oley.
  Şerefsiz TBWA seni evinden aldıracağım.

Ahkamlar

Switch to our mobile site