online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

8 Ahkam Kesilmiş

Simit Sarayı'nda bir Arda

| 23 . 05 . 2013

Ya karışık duygularım var bu iş hakkında, dünyanın etrafındaki simit animasyonu hoşuma gitti mesela. Ama Arda’nın annesinin oğluna “annem, annecim” demesi inanılmaz fena. Sonra halktan uzak olmakla itham ediliyorum ama ben bu konsepti hiç anlamıyorum. Bir insan oğluna neden “annem” der? “Ablam, babam, teyzem” bu kalıpları kullanmak yasaklansın. Ayrıca ünlü kullanmak güzel, “yurtdışında da varız”ı yurtdışında olan bir ünlü ile çakıştırmak da güzel ama Arda’nın oyunculuk kabiliyetinin olmadığını daha önceki reklam denemelerinden biliyoruz. İnanılmaz batıyor bana. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

PS: Kaşarlı simit olsa da yesek.

Comments

 1. melih

  Saniye 00.41’i defalarca izledim. Bence ağzında yemek varken konuşma dalında Oscar’lık bir oyunculuk var. ”gğnamamamannesendeyağğ”

 2. Esra Ar

  Arda’nın DeFacto reklamından sonra bir kez dahi mağazalarına uğramadım Bir markanın bu şekilde itici hale getirilmesine daha iyi bir reklam örneği gelmiyor aklıma 😀 Pardon ING de vardı di mi ıyykkk

  • onurcakaloz

   Ünlülerle kötü reklam deyince Odeabank tüm zamanların açık ara şampiyonudur.

 3. Benim anlamadığım Arda Madrid’te değil mi ?

  • Eren

   Madrid’te ama orada simitsarayı yok.

 4. marlboroinsani

  “yurtdisinda yasayan turk unlusunu yurtdisina acildigimizi anlatan reklamda oynatalim” fikri kliseler arasinda ayri bir yere sahip bende.

  arda’dan aktor olmaz onu biliyoruz. madrid’de simit sarayi olmadigi uzre arda’yi amsterdama gondermek de zorlama olmus. ama bana en cok batan, zaten ciddi pazarpayina sahip oldugun ic piyasada, agirlikli olarak markanin egosunu tatmin etmek bu tarz “soyle yurtdisina acildik; boyle canavariz” mealinde, pahali reklam yapmak.

  verilen mesaj ne? “biz yurtdisinda simit satiyoruz; o kadar buyuduk.”

  memlekette vatandasin simidini nereden yiyecegine karar vermesi, simidi satan sirketin uluslararasi piyasada bir oyuncu olmasindan mi geciyor? kosedeki simitci emmi kapatsin gitsin tablayi madem…

  yeme-icme konu oldugunda, hele ki zincir magazalar soz konusu oldugunda, musteri icin 3 onemli “karar kriteri” vardir: lokasyon, lezzet, fiyat. bundan sonraki etapta ambiyans, servis, yenilikcilik, vs. gibi fastfood’da onemi gorece olarak az kriterler devreye girer. konu simit oldugunda, “milli gururu oksamak” turkiye’de bile onem arzetmez.

  bilincli olarak abartiyorum elestiriyi elbet. ama boyle bir reklami, markani sundugun yabanci ulkede / o ulkenin musterisi icin cekmiyorsan hic cekme daha iyi derim.

  not: ebeveyn ve aile bireylerinin evlat/torun/yegen’lerine “annecim, ablacim, teyzecim” demeleri bir kac asirdir suregelen bir talihsizlik sadece. bir kac asir sonra kalmaz diye umuyorum.

 5. Evren

  Bu reklamda Arda’yı oynatmak zaten Arda’nın rol yeteneğinin olmaması açısından hata ancak asıl hata; ben yurtdışında yaşıyorum fakat bu reklamı bir kez olsun Avrupa Türk kanallarında görmedim.Reklamda amaç biz artık Amsterdamda varız demek ise bu reklam ağırlıklı olarak yurtdışında yayın yapan Türk kanallarında yayınlanmalı.Yoksa Türkiye’den birkaç günlüğüne Amsterdam’a gidecek kişi koşa koşa Simit Sarayına gidecek değil herhalde.Seçilen hedef kitle tamamen yanlış.
  Ayrıca eğer sen bu markayı yurtdışına açacaksan Arda yerine oynat bir Ajaxlı futbolcu Hollandalılara Simit Sarayını duyur.Maliyeti Arda’yı oynatmaktan daha ucuza gelir.

Ahkamlar

Switch to our mobile site