online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

10 Ahkam Kesilmiş

TBWA/İstanbul stajyerini Nöroteknoloji ile seçiyor, adamı beyninden tanıyor

| 25 . 07 . 2013

staj tbwa

 

TBWA’in stajyer alım süreçleri artık ikonikleşmiş durumda. Şahane bir “self-promotion” haline geldi. Ben stajyerlik için iş görüşmesine gittiğimde yukarıdaki kafesle karşılaşmıştım. Bu sene de enteresan bir iş yapmışlar, işin ciddiyeti, geçerliliği, somut olup olmadığı, mantığı hatta etik olup olmadığı, bilemedin reklam ajanslarındaki stajyer kullanımının insan haklarına aykırılığı ya da yasa dışı oluşu tartışılabilir ama tartışana da çok afedersin “hıyar” derim. Çok başarılı.

Terzi kendi söküğünü dikemez derler ama burada TBWA işi çok yi kotarıyor, kendini çok iyi pazarlıyor hem müşterilerine “bak ne kadar yaratıcıyım” diyor, hem “en iyi malı dibini koklayarak ben alıyorum” diye yaratıcı ekibininin ne kadar seçkin olduğunun altını çiziyor. Üstüne bir de çalışma ortamının şahaneliğinden dem vurarak yeni yetme beğinlere “buraya gelin buraya” diyor. Yaratıcı beyin velinimetimizdir. Eğer sektör genelinde çalışma ortamınız sıkıcı, fabrika gibi, düz, diye yaftalanmışsa o iş bitmiştir. Çalıştıracak iyi adam bulamazsanız, ya da gelen adamı içeride tutamazsanız yalan olursunuz, bunu yapmak da her zaman daha çok para veren olmaktan geçmiyor.

Comments

 1. hakan

  Dünyaca ünlü beğenilen reklamlar seçilmiş ama ya o reklamı daha önce izlemiş stajyer adayları da oradaysa ne olacak? ilk izleyen kadar heyecanlı ya da dikkatli olması beklenemez fakat ilk izleyenden çok daha tecrübeli olduğu söylenebilir. mi?

  • Eren

   Ben de aynı şeyi düşündüm, ben o işleri 1000 kere gördüm ilk defa görenle aynı tepkiyi vermem mümkün olmaz. Bu da benim reklam camiasına duyduğum aşkın ölçüsü olamaz. Fakat bu işi bu kadar didiklemek doğru değil. Çünkü stajyer dediğin adamların 100 tanesinden sadece bir tanesi hemen anında işi kapıp yararlı olur. Onu da dibini koklayarak CV’sinden ya da okuldaki aktivitelerinden anlayamazsın. Demek istediğim zaten bu adamlar 5 benzerden birini işe alacaklardı. Onu yazı tura ile seçeceklerine böyle bir video yapıp ajansın da reklamını aradan çıkartmış oldular. Kısacası TBWA’in bu işin bilimsel olarak çalışacağının arkasında durduğunu ve ölene dek savunacağını pek sanmıyorum. Eğlen geç.

 2. Stajyer

  Stajyer düşünceniz biraz saçma geldi bana. Ne demek 100 tanesinden bir tanesi yararlı olur?
  Ajanslara herhangi bir tanıdık vasıtası olmadan kendi çabalarıyla girmeye çalışan stajyerlerin neler yaşadığını biliyor musunuz sahiden?

  Atılan maillere dönülmeyen, iş verilip haftalarca çalıştırılan ve sonra geri dönülmeyen, ajansa alınıp her fırsatta aşağılanan, yol-yemek verilmeyen, sigorta yapılmayan, geç saatlere kadar çalıştırılıp fikirlerine değer verilmeyen insanlar bunlar. Ben yaşadım, yaşayan arkadaşlarım var. Aşağıladığı stajyerin bulduğu fikirleri biraz değiştirip kendi fikriymiş gibi satan adamlar var. Yok mu?

  Ne demek nasıl seçilecek? Bu adam üniversitede boş mu yatıp kalkıyor? Aldığı eğitimler vardır, katıldığı etkinlikler, yarışmalar, ödüller, portfolyo?

  Bırakın bu işleri bence. Rezilliği başka bir rezillikle örtüp kendi reklamını yapmış ajans. Başka bir şey değil. Büyük müşterinin gelip kreatif direktöre “senle çalışabiliriz ama bakalım yeterince tutkulu musun?” demesi gibi bir şey. Bunu yayınlayabileceğinizi umuyorum. Çünkü bu ülkeden de sektörden de sizden de umudu kesmek üzereyim. Saygılar.

  • Stajyer

   “Nerden bileyim çok sevdiğini hadi bir takla at ya da oyna da görelim” diyen adamdan ne farkınız var söylesene bana?

  • Eren

   Osman merhaba,

   Ben hem stajyer olmuş (9 ay – ücretsiz), hem de stajyer işe almış bir insan olarak konuşuyorum. İster ciddiye alırsın ister almazsın. Durum şu, reklam ajasnı özellikle de TBWA gibi bir ajansın kapısında benzer üniversitelerden mezun, benzer diplomalara, benzer portfolio ve ödüllere sahip 100’lerce adam kadın bekliyor. Bu sektör kalifiye insanlardan oluşuyor. Sektörün kalitesini beğenirsin beğenmezsın orası da sana kalmış ama demek istediğim senin diploman var da yanındakinin yok ve bu uygulamada bir şekilde diplomasızı seçmiyorlar. Bir yandan da gerçekten diploma hiç bir şey ifade etmiyor, ne diplomalılar geldi geçti aslında hiç yoktular.
   Durum bu olsa da kesinlikle ücretsiz, ve aşağılanarak çalıştırılma durumunu savunamam. Bir kere illegal. Asgari ücret denilen bir zorunluluk var bu ülkede. Hem etinden sütünden yararlanıp hem de para vermemek olmaz. Bizim ajansın sevdiğim yanlarından biri budur, adamı kullanıyorsan gereğini yapacaksın. Ama bunun suçunu da sadece ajanslara atamazsın, çünkü sen parasız çalışmaya tamam diyorsun, o tamam diyor ve norm bu oluyor. Eğer kimse buna tav olmasa bu iş böyle olmazdı. Bir yandan da babamın söylediği bir laf vardı stajyerlik konusunda, “şimdiye kadar okula para veriyordun şimdi okul bedava oldu”. Bence çok doğru, nitekim stajyer olduğunda bir bok bilmiyorsun, müşteri nedir neye denir nasıl denir. Ajans seni eğitiyor ve törpülüyor. Bunu yatsıyamazsın, biri adam saatini seni eğitmek için harcıyor bu da para demek ajans için.
   Yine sana hak vermek gerekirse, senior, junior, stajyer fark etmeksizin ajanslarda çalışanlara ve yaptıkları işlere değer verilmediği gerçektir. Bu “benim fikrimi aldı değiştirdi kendisinin gibi sattı” durumu sadece stajyerler için geçerli sanıyorsan aldanıyorsun.
   “Büyük müşterinin gelip kreatif direktöre “senle çalışabiliriz ama bakalım yeterince tutkulu musun?” demesi gibi bir şey.” bu dediğin şeye biz sektör içinde konkur diyoruz ve en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm ajanslar buna maruz kalıyor.

 3. Stajyer

  Bunları yaşayan biriyle konuşmak beni sevindirdi öncelikle. Ben diplomadan bahsetmedim zaten yazımı tekrar okursanız fark edeceksiniz. Biliyorum bir işe yaramadığını. Ama adayın bir birikimi-donanımı vardır ve bunu ölçmek çok zor olamaz.(5 dakikalık bir Skype görüşmesi bile yeterli)
  Zaten kalifiye elemanlardan oluşmalı aynı şeylerden bahsediyoruz. Ben onlarca saçma prosedürü(tanıdık vasıtası olmadan) atlattıktan sonra bir de adamdan para istersem siz de kabul edersiniz ki bir daha yanıt alamam. Ayrıca siz konkurlarda ve ajans içinde fikrinizi kullananlara ve müşteriye ses çıkaramadığınızı söylemişsiniz ama bizim yani stajyerlerin(sektör hiyerarşisinde en alt tabaka oluyoruz) egosu tavan yapmış kreatiflere ses çıkarmamızı bekliyorsunuz. Komik.

  Ayrıca uzun bir süredir çok iyi bir ajansta çalışıyorum ama kimsenin beni eğittiği ve zaman harcadığı da yok. Siz kendinizi kandırıyorsunuz bence.

  • Eren

   Şöyle söyleyeyim, tanıdık ile gelenle tanımadan diplomasını kapıp gelen genelde 3 aşağı 5 yukarı aynı seviyede oluyor. Eh hali ile tanıdık gelen bir adım öne geçiyor. Ama benim tecrübelerime göre stajyerin yaptığı işin kontrol edilmesi ve büyük bir ihtimalle kontrol eden tarafından bir daha en baştan yapılması gerekiyor. Stajyere düşen de bu işin aslında nasıl yapıldığını yapanın işine bakarak görüp öğrenmek. Ben öyle öğrendim, ben stajyer ve junior’ken bana iş öğretildi. Öğretilmeyen bir çok arkadaşım da oldu orası kesin. Ben şanslıydım siz şansızmışsınız. Stajyerin işi bir şeyler yapmak değil neyin nasıl yapıldığını öğrenmek ve bir şekilde yapabildiğini kanıtlamak. Sonra kanıtladığı şey için para kazanmaya çalışmak.

   İş görüşmeleri konusunda da söylediğimin arkasındayım dibini koklayıp anlayamadığınız için “iyi konuşan, kendini iyi satan” adamı alıyorsunuz, fos çıkıyor çoğu zaman. Stajyer konusu daha da önü görülmez bir durum alırsın fos çıakr yenisini alırsın genelde durum bu.

   Stajyerlık konusunda yaşadıklarını bir de junior ya da senior olduktan sonra iş görüşmesine gidip iyi geçtiğini düşünerek eve döndükten sonra aranmadığında konuşalım. Çok daha boktan bir şey. Olumlu ya da olumsuz aranmak sektörün normlarından biri değil mesela. Oldukça büyük öküzlük bana sorarsan.

   Ben kreatiflere ses çıkart demedim, hiç bir sektörde ses çıkartılmaz, çıkartılamaz. Ben onu onların ipneliği olark gördüğümü söyledim ve ekledim bu reklam sektörünün tarzı. Yükselmek için çalıp çırpmak diğerini ezmek, çamur atmak ve çukur kazmak. Buna göğüs geremeyeceksen başka bir iş koluna yönel bence.

   Ayrıca para vermeden çalıştırma ve bakalım yeterince tutlulu musunuz durumunu ajansların konkur süreçlerinde yaşadıklarını söyledim. Yani sadece stajyerlere yapılan bir şey değil bu.

 4. Stajyer

  Yahu dibini koklamayın zaten, kalifiye arıyorsanız tanıdık vasıtasıyla da almayın. Yazar olmak isteyen adam yazıyordur zaten bir şeyler. Elinde vardır yaptığı çalışmalar. Art isteyen adamın herhalde vardır çalışmaları, çizimleri. Alsın gelsin, bakın. Konuşun, önemseyin biraz madem. Anlamak zor değil kafaya cihaz takmaya, elektrik vermeye gerek yok. İnsanca davranın sadece.
  “Sektör böyle n’apalım?” diyorsanız zaten söylenecek bir şey yok. Ben junior ya da senior olduğumda göreyim tamam daha kötü örnek var diye bunu kabulleneyim mi?
  Tamam kabulleniyoruz zaten, dediğim gibi hiyerarşinin en alt tabakasında ses çıkaramıyorum. Ama ben bunları yaşadım diye asıl kimseye yaşatmamaya çalışırım. Haksızlık varsa elimden geleni yaparım.

  Sektöre insancıl kurallar getirmeye çalışmak yerine bu pisliğe göğüs gereceksin n’apalım düşüncesini kabul etmiyorum. Sen gidersin başkası gelir anlayışını da.
  Başka işe yönelme tavsiyeniz için teşekkürler. Bu fikirlere, insancıl olmayan davranış ve inanışlara inat çabalıyorum, çabalayacağım. Kendini kurtaranların umursamazlığına inat. Saygılar.

 5. samim

  “Yükselmek için çalıp çırpmak diğerini ezmek, çamur atmak ve çukur kazmak. Buna göğüs geremeyeceksen başka bir iş koluna yönel bence.” bu çok yanlış bir bakış açısı.
  Dünyanın kuralı, “gücü gücü yetene” demek gibi bir şey.
  Sürekli yazdığınız postlarda eleştirdiğiniz sektörün vasat – araklayan – yaratıcı olmayan durumu, birbirinin çukurunu kazıp pozisyonlarını koruyanlardan dolayı olabilir pekala. Kreatifler işlerini mi yapsın, arkasını mı kollasın?
  Ayrıca stajyerlik genel olarak iş yapmak değil, iş sürecini gözlemlemek ve izleyici olmaktır. Stajyer üstüne yük almamalıdır. Böylece söylediğiniz gibi iş tekrar tekrar kontrolden geçmek zorunda kalmaz. (gerçi senior, junior olsa da bi iş 1000 kez gereksiz elden geçer ya neyse)
  TBWA’in yaptığı bu kampanya pişkinlikten başka bir şey değil. Müşterilere karşı etkileyici olmuştur belki; fakat etik değil.
  Ayrıca bütün sektör stajyerlere beleş iş gücü olarak bakıyor öyle kullanıyor. Bu tip kampanyalar bu durumu sadece meşrulaştırmaya yarıyor o kadar.

 6. Ali Bora

  Bana seçim şekli profesyonelce gelmedi. Heyecanlı olmak demek başarılı olabilecek demek değildir. Başarılı olabilecek potansiyele sahip bir kişiyi seçmenin farklı yöntemleri ve parametreleri bulunmaktadır. Fakat bu video reklam ve efsane yaratmak amaçlı olabilir, amaç buysa başarılı.

Ahkamlar

Switch to our mobile site