online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

2 Ahkam Kesilmiş

Reklam terörizmi alt edebilir mi?

| 27 . 09 . 2013

Biz, ben de dahil, reklamcılar dünyanın en reklam sektörü etrafında döndüğünü düşünmeyi severiz. Tamam her şey bizim kontrolümüzde gelişiyor, her şey bizim sayemizde diye düşünmek biraz narsist olduğumuzun ve hayal dünyamızda yaşadığımızın resmi olabilir ama arada sırada bazı kampanyalar ve bazı reklamcılar çıkıyor ki insan “ulan acaba?” demeden edemiyor.

Krista Elma Festivali’nde Lowe Creative Council President abimiz Jose muhteşem bir kampanya “case”i anlattı. Kolombiya’daki terör örgütü Farc (şimdi ben terör örgütü diyorum ama Kolombiya’da konjonktür nedir, Farc’ın meselesi neye benzer pek bilgim yok yanılıyorsam affola) bizdeki sıkıntılara benzer/benzemez nedenlerden balta girmemiş ormanlara kaçmış insanlardan oluşan ve bildiğim kadarıyla dünyanın en uzun soluklu gerilla oluşumu. Bizim devletimizin pek anlamadığı bir detay olan “abi biz bunları tekme tokat, top tüfekle alt edemeyeceğiz” meselesini Kolombiya hükümeti baya iyi kavramış. Lowe’e gitmişler “bu arkadaşlara nasıl silah bıraktırırız” diye sormuşlar.

Cevap çok net; silah bırakın gelin masada konuşalım anlaşalım. Tabi bu bizde de olan bir cevap ama uygulamak zor, iletişim sıkıntımız aşikar. Lowe çıkış noktası olarak gerillalara “özgürleşin” mesajını vermeyi düşünmüş. Ve olaylar gelişmiş. Hayatımda gördüğüm en dokunaklı, en etkili ve reklamcı olduğum için (sadece Jose abiyle aynı meslekten olmam bile yetti) en gurur duyduğum işler bunlar oldu.

Unutmadan, Jose abi son derece mütevazi bir insan olarak, “bu işlerin yararı oldu, ama Farc ile yaşanan sorunu bizim çözdüğümüzü söylemek aptallık, düşünmek ise çocukluk olur” dedi. Hürmetler to Jose abi.

Bu kampanyanın devamında bir de ordunun ormana helikopterlerden milli takım futbolcularının imzaladığı topları attığı bir iş vardı ama bulamadım, bulursanız göndersenize sevaptır.

Comments

Ahkamlar

Switch to our mobile site