online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ahkam kesilmemiş

Her ülkenin embesili kendisine

| 04 . 02 . 2014

Adamlar Yapıyor dahilinde bir çok post’ta “ulan biz şöyleyiz, biz böyleyiz adamlara bak neler yapıyorlar” serzenişi okudunuz. Onu bırakın blog’un adı üzerinde “Adamlar Yapıyor” ama yiğidi öldürüp hakkını vereceksin. Embesillik, amelelik, yobazlık, ırkçılık, seksistlik vs. bunlar bize özgü ya da en iyi bizim yaptığımız işler değil. Yani bu konuda da sanırım Amerika’nın eline su dökemeyeceğiz. Super Bowl’da yayınlanan Coca-Cola reklamını ben izlediğimde çok matah bulmadım açıkçası. “Al sana bir tane daha populist, çok yaşa Amerika konumlandırması üzerinden at koşturan iş daha” demiştim. Hatta fark etmişsinizdir yayınlamadım da, taaaaa ki bugün Amerikan hanzolarının reklama olan tepkilerini görünceye dek. Hanımlar, beyler Amerikan milliyetçi bir şarkısı “America the Beautiful”ı (pek emin değilim ama sanırım bizim 10. Yıl Marşı’na falan tekabül edebilir) farklı dillerde söylenmiş olmasına içerlemişler, haspalarım. Ne diyeyim her ülkenin embesili kendisine. Bu arada “Americaaaaa” diye bağıran embesiller kendi milli marşlarının farkında değiller. Söyleneni milli marş sanıyorlar hala…  Konu hakkında biraz daha detay için buraya alalım sizi.

Bu arada şöyle de düşünmek lazım, Coca-Cola ya da bilemedin Sütaş falan 10. Yıl Marşı’nı Kürtçe, Çerkezce, Ermenice, Lazca vs. yapıp yayınlasa kabul eder misiniz? Tabi “Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi, Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.” bölümünü Kürtçe söyleyince biraz anlam karmaşası yaşanabilir ama olsun…

1554407_730504483682293_555450103_n

 

Bu arada bu konuda gördüğüm en iyi detay şu Twitter konuşması olmuş. FOX TV (abimiz Fox Tv’nin anchorman’i)  batarsın inşallah, amin.

Screen Shot 2014-02-04 at 16.20.48

Ahkamlar

Switch to our mobile site