online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Ahkam Kesilmiş

Volvo Interception! N'aaaptın Volvo?

| 28 . 04 . 2016

Geçen sene Cannes’da ödül alan bir işi atlamışım. Geçen gün bir arkadaşım gösterdi de gördüm. Dedim “allah belanı vermeyesice Volvo! İyi bok yedin!”. Cannes dönüşü marka insanlarının reklamcılara neler çektirdiğini bilmeyen reklamcı yoktur, ama belki marka insanları ne yaptıklarını bilmeden yapıyorlardır diye şuursuzluklarını bir kere daha dile getirmek istiyorum.

Arkadaşım Cannes’a gidip gidip efsane işler seyrediyorsun, sonra gelip benden aynısını istiyorsun. Lakin bana ne o kadar iyi brief verebiliyorsun, ne de bütçe ve zaman. Haklı olabilirsin bende de o kadar yaratıcılık olmayabilir, ama arada sırada çıkan parlak fikrimi de sürekli öldürüyorsun be canım. Bütçe isteyince, “aaa bak X markası 3 kuruş paraya neler yapmış!” diyorsun. Ulan tamam haklısın 2350285 senede 1 bir tane 100 dolara mal edilen ama 2350927609726 milyar dolarlık etkiye ulaşan iş çıkıyor dünyadaki 289359 milyon ajansın birinden, bu konuda hak veriyorum sana. Ama ünlü bir reklam düşünürü demiş ki “reklam ajansı ancak müşterisi kadar iyi ajanstır” bunu da duymamazlıktan gelip hep lafı bana sokuyorsun… Zaman ver, bütçe ver de sonra hesaplaşalım. “Parlak” fikrime bir kere de güven, risk al, sonuna emin olamadığın bir işe birlikte girişelim. İş patlarsa arkanı döner çeker gidersin. Hem zaman verme, “önümüzdeki hafta salı günü TVC yayına giriyor, internette 10K bütçeyle neler yapabiliriz?” diye brief ver. Hem de dünyaları iste… yok öyle bir hayat. Böyle işe ancak öyle banner alırsın. Dünya da 3 tane falan Bogusky var, ben de ne yazık ki onlardan biri değilim. Olsam Barcelona’da oynarım!

Volvo sana gelince, iyi bok yedin. 3 dolara efsane iş yaptın. Senin yüzünden 25 sene daha “bak adamlar yapmış” lafını dinleyeceğiz markalardan. Muhteşem kampanya ama daha fazla konuşamayacağım acayip sinir oldum sana!

Screen Shot 2016-04-28 at 13.22.14Screen Shot 2016-04-28 at 13.21.00

Comments

Ahkamlar

Switch to our mobile site