online pharmacy usa

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

4 Ahkam Kesilmiş

Barbie oynayan baba

| 03 . 02 . 2017

Share on Facebook5Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Share on LinkedIn0

 

Dünyanın sanırım gelmiş geçmiş en seksist oyuncağı olabilir Barbie. Yani McDonald’s ne kadar sağlıksız beslenmenin kalesi, neferi ise ya da Shell ve Nestle nasıl doğa tahribatı ile eş anlamlı markalar olduysa, Barbie de küçük kızları hapsettiği pembe dünyası ile o kadar suçlu bir marka.

 

Screen Shot 2017-02-03 at 10.24.53

 

Tamam hakkını vermek lazım, Barbie yönetim kurulu “pembe” dünyasını kurarken kadınlara verdiği zararı planlayarak kötü kahkahalar atmamıştır. Daha önce Coca-Cola’nın kutuların için kokain koyması gibi bilmeyerek ya da o günün şartlarına göre “fena” olmayan bir politikanın eseri markanın bugün geldiği nokta.

Barbie’nın pazarlama politikalarının bundan x sene önce hiç düşünülmemiş sonuçlara gebe olduğu kesin. Bu günlerde ise Barbie “çeşitlilik” adı altında, daha kilolu, daha kısa boylu oyuncaklar da yapıyor. Artık renk renk, ırk ırk Barbieler de piyasada. Fakat marka hala şimşekleri üzerinden atabilmiş değil. “Kızlar bebeklerle, erkekler ise bin milyon farklı oyuncakla oynar” algısını kırmadan da bu şimşeklerin kaybolacağı yok. Eh bir bebek üreticisinin de bunun aksine bir şey söylemesi kendi ayaklarına sıkmak… o zaman nasıl olacak da kurtulacak bu algıdan? Bilemiyorum, fakat yukarıda gördüğümüz film buna yetmez orası kesin. Filmde kızların astronot, doktor, öğretmen rollerinde olmaları, kampanyanın “ne istersen onu olabilirsin” sloganı doğru bir adım olsa da; kala logon pembe, hala küçük kızların odaları, pijamaları pembe… Hala Barbielerle sadece kızlar oyunuyor.

 

Comments

  1. KIZLARA OYNAMAK DAHA ÇOK YAKIŞIYOR

  2. eywwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

  3. teşekkürler süper site

  4. General Information Around this output early symptoms of std

Ahkamlar